Όταν η κατάσταση ζορίζει, όταν τα πάντα κρέμονται από μια κλωστή, αναζητούνται ήρωες και ευτυχώς όλα αυτά τα χρόνια που διεξάγεται το Κύπελλο Ελλάδος έχουμε πολλές φορές να κάνουν την εμφάνισή τους από μηχανής… Θεοί και να κρίνουν με μια τους κίνηση το αποτέλεσμα. Να καθορίζουν με μια τους έμπνευση ή μια παρέμβασή τους (αν πρόκειται για τερματοφύλακα), το πού θα καταλήξει η Κούπα.

Το sport-fm.gr σας τους υπενθυμίζει λίγες ώρες πριν τον τελικό του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

ΑΕΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 2-1 (1 - 0) παράταση
7ος τελικός Κυπέλλου Ελλάδας (επαναληπτικός)

Ο πρώτος τελικός που «γέννησε» έναν ήρωα, διεξήχθη το 1949. Η τυπικά γηπεδούχος, ΑΕΚ, αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και στον συγκεκριμένο τελικό που έγινε σε δύο… δόσεις επικράτησε 2-1. Την πρώτη φορά που συγκεντρώθηκαν στις 19 Ιουνίου οι δύο ομάδες στο γήπεδο, το ματς διεκόπη στο 19ο λεπτό της παράτασης (0-0) λόγω σκότους και ενώ δεν υπήρχαν προβολείς. Λίγες εβδομάδες μετά οι δύο μονομάχοι χρειάστηκε να λύσουν τις διαφορές τους στον εξτρά χρόνο, διότι στο 90λεπτό ήρθαν 1-1, με τέρματα των Πατάκα (38’) και Φυλακτού (69’). Ο πρώτος ωστόσο ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστικής της αναμέτρησης, καθώς σκόραρε και στο 105’, χαρίζοντας το τρόπαιο στην Ένωση που πήρε ρεβάνς για την ήττα στο τελικό της προηγούμενης χρονιάς.

1951-1952 (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) - 10ος τελικός
Κυριακή 1 Ιουνίου 1952
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙ?ΝΙΟΣ: 2 -2 (1 -1)
Κυριακή 15 lουνίου 1952
ΟΛΥΜΠIΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: 2-0 (1-0)
10ος τελικός Κυπέλλου Ελλάδας (Επαναληπτικός)

Το Κύπελλο της σεζόν 1951-52 κατέληξε στον Ολυμπιακό, χάρις στο 2-0 επί του Πανιωνίου στη Λεωφόρο. Ωστόσο, τα πράγματα θα είχαν κυλήσει διαφορετικά αν δεν εμφανιζόταν ως από μηχανής… Θεός ο Δρόσος για τους «ερυθρόλευκους». Την 1η Ιουνίου του 1952 ισοφάρισε σε 2-2 στο 90’ και οι δύο ομάδες χρειάστηκε να λύσουν τις διαφορές τους σε δεύτερο ματς. Εκεί οι Πειραιώτες τα κατάφεραν και πρόσθεσαν την Κούπα στην τροπαιοθήκη τους.

1975-1976 (ΗΡΑΚΛΗΣ) - 34ος τελικός
Τετάρτη 9 Ιουνίου 1975
Γήπεδο Νέας Φιλαδέλφειας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ 5-6 στα πέναλτι
(Ηµίχρ 0-1, Καν. Αγ. 2-2, Παράταση 4-4)

Ένας από τους πιο συναρπαστικούς τελικούς του θεσμού έλαβε μέρος στο «Νίκος Γκούμας» τον Ιούνιο του 1976, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Ηρακλή, με τον «Γηραιό» του Βασίλη Χατζηπαναγή να χαμογελάει στο τέλος. Η κανονική διάρκεια σφραγίστηκε από το 2-2 και στην παράταση οι δύο ομάδες πέτυχαν και πάλι από δύο τέρματα με τον Γκέσιο να δίνει προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς στο 111’, αλλά ο Γλέζος κράτησε στη ζωή τους «ερυθρόλευκους» με τέρμα στο 119’. Ωστόσο, δεν έμελλε να αποτελέσει τον πολυτιμότερο παίκτη του τελικού, καθώς επικράτησε 6-5 ο Ηρακλής με τον Τουμπόγλου να ευστοχεί στο τελευταίο πέναλτι και έτσι έκλειψε λίγη από τη δόξα του «Βάσια».

1976-1977 (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ) - 35ος τελικός
Τετάρτη 22 Ιουνίου 1977
Στάδιο Καραϊσκάκη
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΟΚ: 2-1 (1-1)
Σκόρερς: 29' Παπαδηµητρίου, 43' Τερζανίδης, 83' Βακάλης

Επτά λεπτά απέμεναν ώστε να συμπληρωθούν τα 90’ τον Ιούνη του 1977 και ενώ όλα κρεμόντουσαν από μια κλωστή, εμφανίστηκε ο Βακάλης, ο οποίος έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό επί του ΠΑΟΚ και το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους, με τους «πράσινους» να αποχωρούν νικητές και τροπαιούχοι από τον αγωνιστικό χώρο του «Γ. Καραϊσκάκης».

1986-1987 (ΟΦΗ) - 45ος τελικός
Κυριακή 21 Ιουνίου 1987
Ολυµπιακό Στάδιο-«Σπύρος Λούης» (ΟΑΚΑ)
ΟΦΗ–ΗΡΑΚΛΗΣ: 3-1 στα πέναλτι
(Καν. αγ.1-1, παράταση 1-1)
Σκόρερς: 30' Κωφίδης, 34' Χαραλαµπίδης

Τη μοναδική του Κούπα εντός συνόρων ο ΟΦΗ την πανηγύρισε το 1987, αλλά με τι τρόπο ε… Η ομάδα του Έγκε Γκέραρντ έμεινε στο 11 με τον Ηρακλή στο ΟΑΚΑ και αφού δεν άλλαξε κάτι στην παράταση, οι Κρητικοί και οι Θεσσαλονικείς έλυσαν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι τυπικά γηπεδούχοι ευστόχησαν τρεις φορές και οι φιλοξενούμενοι μόλις μια με τον Δανιήλ Παπαδόπουλο. Μεγάλος πρωταγωνιστής δεν ήταν κάποιος σκόρερ σε αυτήν την περίπτωση, όπως συνέβη στις προαναφερθείσες, αλλά ο Μύρων Σηφάκης που απέκρουσε δύο πέναλτι και σε συνδυασμό με την πρώτη εκτέλεση που ήταν άστοχη από τον Ζούντµπι έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του.

(Καν., αγ. 2-2, Παράταση 2-2)
Σκόρερς: 33’Σαραβάκος (πεν.), 102’ Δημόπουλος / 58’, 99’ Φούνες πεν.

Τι ματς κι αυτό! Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός είχαν ραντεβού με την ιστορία στις 8 Μαΐου του 1988 στο πλαίσιο του 46ου τελικού Κυπέλλου Ελλάδος, αποζημιώνοντας και με το παραπάνω όσους τον παρακολούθησαν. Ο τίτλος κατέληξε στο «τριφύλλι» και το χρωστάει σε έναν πρώην «ερυθρόλευκο» που ντύθηκε ήρωας. Η κανονική διάρκεια σφραγίστηκε με το 2-2, όπως κι η παράταση. Στα πέναλτι «μίλησε» ο γκολκίπερ των τυπικά γηπεδούχων, Νίκος Σαργκάνης, ο οποίος τα έκανε ΟΛΑ. Απέκρουσε δύο πέναλτι και παρότι πορτιέρο ανέλαβε τη δεύτερη εκτέλεση της ομάδας του και ευστόχησε.

1993-94 (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ) – 52ος τελικός
Τετάρτη 20 Απριλίου 1994
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΕΚ 4-2 στα πέναλτι
(Καν., αγ. 2-2, Παράταση 3-3)

Λίγο έλειψε να γίνει ήρωας και πάλι ένας τερματοφύλακας σε έναν τελικό που είχε και πάλι τρομερό σασπένς. Ο Ηλίας Ατματσίδης και ο Γιοζεφ Βάντσικ είχαν από μια απόκρουση, ο Βασίλης Τσίαρτας αστόχησε. Ωστόσο, ο τελευταίος λόγο άνηκε στον Στράτο Αποστολάκη που έδειξε ψυχραιμία και χάρισε τον τίτλο στον Παναθηναϊκό.

Τετάρτη 16 Απριλίου 1997
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-0 (5-3 στα πέναλτι)

Βαζέχα ο μοιραίος, Ατματσίδης ο ήρωας. Ο Πολωνός «killer» του Παναθηναϊκού που τόσες φορές είχε ξελασπώσει το «τριφύλλι», αυτή τη φορά ήταν από τους αρνητικούς πρωταγωνιστές. Έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από τα έντεκα βήματα και ο Ηλίας Ατματσίδης, παρότι δεν απέκρουσε κάποιο πέναλτι, έγινε ήρωας ευστοχώντας στο τελευταίο της ομάδας του.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 2-1

Είναι από τις ωραίες ιστορίες που δημιουργεί ο αθλητισμός. Ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού, Ίλια Ίβιτς σκόραρε στο 82ο λεπτό και ενώ το ματς ήταν στο 1-1 και χάρισε τον τίτλο στην ΑΕΚ, «πληγώνοντας» παράλληλα τους «ερυθρόλευκους» που είχε τιμήσει για χρόνια τη φανέλα τους. Από ωραίος… μοιραίος ο Τζιοβάνι, καθώς ισοφάρισε στο 70’ και λίγο μετά αποβλήθηκε για χτύπημα εκτός φάσης.

2006-07 (ΛΑΡΙΣΑ)
Σάββατο 5 Μαΐου 2007
Πανθεσσαλικό Στάδιο
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΛΑΡΙΣΑ 1-2
Σκόρερ: 44΄ Παπαδόπουλος (πεν.) – 3΄ Κόζλεϊ, 82΄ Αντσουέ

Το «αλογάκι» κάλπασε. Η Λάρισα του Γιώργου Δώνη νίκησε με 2-1 τον Παναθηναϊκό που δεν επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί. Ο Δημήτρης Παπαδόπουλος ισοφάρισε με πέναλτι στο 44’, απαντώντας στο τέρμα του Κόζλεϊ στο 3’, αλλά ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Αντσουέ. Η μεγάλη στιγμή του επιθετικού της ΑΕΛ μουτζουρώθηκε, καθώς βρέθηκε στον οργανισμό απαγορευμένη ουσία (κοκαΐνη).

2008-09 (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)
Σάββατο 2 Μαΐου 2009
ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-3 (4-4 παρ., 18-19 πεν.)
Σκόρερς: 4΄, 8΄ Μπλάνκο, 90΄, 107΄ Σκόκο – 47΄, 90΄+6΄ Ντάρµπισιρ, 70΄ Ντουντού, 102΄ Γκαλέτι

Ίσως πρόκειται για τον καλύτερο τελικό Κυπέλλου. Πάντως, είναι από τους πιο ωραίους των τελευταίων ετών. ΑΕΚ και Ολυμπιακός δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους στα 90 λεπτά, ούτε στην παράταση και χρειάστηκε να εκτελέσουν 34 πέναλτι συνολικά ώστε να βρει κάτοχο το τρόπαιο. Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Αντώνης Νικοπολίδης, καθώς ανέλαβε την τελευταία εκτέλεση πέναλτι και ευστόχησε. Ωστόσο, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν θα είχε φθάσει μέχρι εκεί και θα είχε αποχωρήσει νωρίτερα από το γήπεδο και με σκυμμένο το κεφάλι, αν δεν βρισκόταν ο Ματ Ντάρμπισιρ (ο οποίος ζαλιζόταν λόγω χτυπήματος στο κεφάλι) στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων για να ισοφαρίσει σε 3-3 (με το δεύτερο του τέρμα) και ενώ ο Σκόκο είχε φέρει πολύ κοντά στην Κούπα την Ένωση με γκολ στο 90’.

2011-2012 (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)
Σάββατο 28 Απριλίου 2012
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-2
Σκόρερ: 76΄ Ιγκλέσιας – 29΄ Τζιµπούρ, 119΄ Φουστέρ

Ο άνθρωπος για τα κρίσιμα ματς, ο άνθρωπος των καθοριστικών γκολ. Ο Νταβίντ Φουστέρ έγινε ρυθμιστής ενός αγώνα στις 28 Απριλίου του 2012. Όπως έχει κάνει αρκετές φορές με τον Ολυμπιακό. Πέτυχε γκολ που ισοδυναμούσε με ένα Κύπελλο στο 119’ του τελικού με τον Ατρόμητο, όντας και πάλι την κατάλληλη στιγμή στο κατάλληλο σημείο, επικυρώνοντας έτσι την ανωτερότητα των Πειραιωτών.

2012-2013 (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)
Σάββατο 11 Μαΐου 2013
ΑΣΤΕΡΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3

Ο Ολυμπιακός τον τίτλο, ο Αστέρας τις θετικές εντυπώσεις. Σε έναν τελικό με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Θανάση Γιάχο, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-1 στην παράταση με τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν δικαιολογημένα παράπονα από τον διαιτητή του συνδέσμου από τη Χίο, λόγω κατά βάση της μη αποβολής του Γιάννη Μανιάτη (και όχι μόνο βέβαια) για χέρι πάνω στη γραμμή της εστίας. Ωστόσο, η ιστορία έγραψε ότι το Κύπελλο κατέληξε στους Πειραιώτες και ήρωες στο φινάλε ήταν ο Τζεμπούρ που έκανε το 2-1 στο 99’ και ο Αμπντούν με πέναλτι στο 119΄ κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του.

Επιμέλεια: Αποστόλης Λιβάνιος