Εκκωφαντική Άστον Βίλα στην Ολλανδία έδωσε έστησε πάρτι με καλεσμένη την Άλκμααρ. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι, έστειλε αυτή του Βαγγέλη Παυλίδη στην τελευταία θέση του ομίλου επικρατώντας 4-1!

Έγραψε ιστορία η Κλάκσβικ, η οποία πέτυχε την πρώτη νίκη της ιστορίας της σε ευρωπαϊκούς ομίλους, ξεπερνώντας άνετα το εμπόδιο της Ολίμπια Λιουμπλιάνα με σκορ 3-0!

Mεγάλη ανατροπή για τη Λιλ, η οποία παρότι βρέθηκε να χάνει από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στο 23' με γκολ του Τσάβριτς, μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε το ματς (2-1) και έγινε «αφεντικό» για την πρωτιά.

Νίκη ελπιδας για τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη επί της Λουντογκόρετς με σκορ 3-1 και έκανε το «3 στα 3» στον 8ο όμιλο.

1ος όμιλος

Στη Λιλ η ομώνυμη ομάδα δέχθηκε στο 23' την ψυχρολουσία από τον Γκάβριτς ο οποίος έγραψε το 0-1. Στο δεύτερο μέρος οι «Λιλουά» κατάφεραν να αντιδράσουν και έκαναν την ανατροπή με τον Γιαζιτσί να ισοφαρίζει στο 68' και τον Καμπελά να ολοκληρώνει την ανατροπή στο 82'.

Επιβλητική ήταν και η Κλάκσβικ η οποία στο 30' της αναμέτρησης με τον Γιένσεν προηγήθηκε. Στο 44' ο Κλέκστνταρντ έκανε στο 44' το 2-0 Τον θρίαμβο ολοκλήρωσε στο 54' ο Αντρέασεν για το τελικό 3-0.

Τα αποτελέσματα:
Λιλ-Σλόβαν Μπρατισλάβας 2-1
(68' Γιαζιντσί, 82' Καμπελά-23' Γκάβριτς)

Κλάκσβικ-Ολίμπια Λιουμπλιάνας 3-0
(30' Γιένσεν, 44' Κλέκστνταρντ, 54' Αντρέασεν)

Η επόμενη (4η) αγωνιστικη (9/11):
Ολίμπια Λιουμπλιάνας-Κλάκσβικ
Σλόβαν Μπρατισλάβας-Λιλ

2ος όμιλος

Τα πάντα για την πρωτιά έκανε η Γάνδη η οποία συνέτριψε 5-0 την Μπρέινταμπλικ στο Βέλγιο. Ο Γκάντελμαν στο 10' άνοιξε το σκορ, με τον Κάιπερς, στο 15' και το 19' να γράφει το 3-0. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Τισουνταλί έκανε το 4-0 με τον Ορμπάν να διαμορφώνει το 5-0 στο 69'.

Τα αποτελέσματα
Γάνδη-Μπρέινταμπλικ 5-0
(10' Γκάντελμαν, 15' 19' Κάιπερς, 43' Τισουνταλί, 69' Όρμπαν)

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ζόρια (Αναβλήθηκε)

Η επόμενη αγωνιστική
Μπρέινταμπλικ-Γάνδη

3ος όμιλος

Σπουδαίο διπλό της Αστάνα στην Αλβανία κόντρα στην Μπαλκάνι με τον Χοβανισιάν στο 7' να ανοίγει το σκορ και τον Κουτς δευτερόλεπτα αργότερα να ισοφαρίζει σε 1-1. Ωστόσο πριν τελειώσει το ημίχρονο η ομάδα του Αζερμπαϊτζάν πέτυχε το νικητήριο γκολ με τον Μπεϊσεμπέκοφ για το τελικό 2-1 υπέρ της Αστάνα.

Mπαλκάνι-Αστάνα 1-2
(8' Κουτς-7' Χοβανισιάν, 23' Μπεϊσεμπέκοφ)

Ντινάμο Ζάγκρεμπ-Βικτόρια Πλζεν (22:00)

4ος όμιλος

Άνετο πέρασμα από την Ελβετία έκανε η Κλαμπ Μπριζ η οποία επικράτησε 3-1 στην έδρα της Λουγκάνο. Ο Μπαλάντα άνοιξε το σκορ στο 15' με τον Σκόου Όλσεν στο 50' να κάνει το 0-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 74' με τον Βλάντι, αλλά 87' ο Φάνακεν να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Λουγκάνο-Κλαμπ Μπριζ 1-3
(74' Βλάντι-15' Μπαλάντα, 50' Σκόου Όλσεν, 87' Φάνακεν)

Μπόντο Γκλιμντ-Μπεσίκτας (22:00)