Είναι ο καλύτερος Ευρωπαίος παίκτης και το απέδειξε για άλλη μια φορά με πανηγυρικό τρόπο. Ο Ντιρκ Νοβίτσκι βοήθησε τη Γερμανία να πάρει τη δύσκολη νίκη επί της Τσεχίας με 83-78 στην παράταση (κ.α. 74-74), στο πλαίσιο της πρεμιέρας του τρίτου ομίλου του Ευρωμπάσκετ και να μπει με το «δεξί» στη διοργάνωση της Ισπανίας. Ο άσος των Μάβερικς σημείωσε 35 πόντους και ήταν ο πρωτεργάτης της ανατροπής του σκηνικού που είχε στηθεί από την αρχή της αναμέτρησης και ήθελε τους Τσέχους να προηγούνται σταθερά με διαφορά τριών-πέντε πόντων, χάρη στη μεγάλη εμφάνιση των Βελς και Μπάρτον, με τον πρώτο να σημειώνει 22 πόντους. Τελικά, η επιθετική βοήθεια που πρόσφεραν στον 29χρονο σταρ οι Οκουλάγια και Ντεμιρέλ στο τέταρτο δεκάλεπτο και στην παράταση και οι αποβολές με πέντε φάουλ τριών παικτών της Τσεχίας, έδωσαν το πρώτο ροζ φύλλο στους πρωταθλητές Ευρώπης του 1993.

Η Τσεχία ξεκίνησε δυνατά και, με τη σκληρή άμυνα πάνω στους Γερμανούς σουτέρ, κατάφερε να μην αφήσει διεξόδους προς το καλάθι της στον Ντιρκ Νοβίτσκι. Ετσι, χάρη στην ευστοχία του Μπάρτον έξω από τη γραμμή των 6,25 πήρε ένα προβάδισμα πέντε πόντων. Στη συνέχεια, η άνοδος του Γουίτφιλντ έφερε τη διαφορά στο +8, αφού δεν υπήρχε αξιόπιστη επιθετική λύση, πλην του Νοβίτσκι για τα «πάντσερ» και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +6 για τους Τσέχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν κάπως τα δεδομένα και οι λύσεις που άρχισαν να προσφέρουν οι Οκουλάγια, αρχικά και Ντεμιρέλ στη συνέχεια έφεραν την ανατροπή της κατάστασης και οι Γερμανοί πέρασαν μπροστά. Από κει και πέρα το ματς άρχισε να πηγαίνει πόντο πόντο.

Ο Ντεμιρέλ άρχισε να κερδίζει και να εκτελεί εύστοχα βολές και έτσι οι πρωταθλητές Ευρώπης του 1993 απέκτησαν ένα προβάδισμα πέντε πόντων, δύο λεπτά πριν τη λήξη. Όμως, τα πολλά φάουλ που χρεώνονταν οι τυπικά γηπεδούχοι άρχισαν να τους φθείρουν, με αποτέλεσμα να αποβληθούν τρεις παίκτες, ανάμεσα σε αυτούς και ο Βελς. Οι Ντεμιρέλ και Σοκολόφσκι οδήγησαν το ματς στην παράταση, αφού ο πρώτος αστόχησε στο τελευταίο σουτ του κανονικού αγώνα.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Νοβίτσκι και Ντεμιρέλ πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και ο Γκριν έβαλε το «κερασάκι» στην τούρτα…

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 31-25, 44-46, 74-74 (κ.α.), 78-83

ΤΣΕΧΙΑ(Χάμελ): Μπένες,Ουίτφιλντ 3(1/3σ),Κρέμεν,Βελς 22(5/9δ,3/4τρ),Σοκολόφσκι 5,Μπάρτον 14(2/11δ,2/5τρ,10ρ),Νέτσας 5,Μπέντα 11,Χούσκα 12,Σταρόστα 6

ΓΕΡΜΑΝΙΑ(Μπάουερμαν): Ντεμιρέλ 18(11/15β),Οκουλάγια 13(11ρ),Γκάρετ ,Χέρμπερ 4,Χάμαν ,Γκριν 4,Ρόλερ 2,Φέμερλινγκ 2,Νοβίτσκι 35(10/19δ,2/6τρ,9/10β,11ρ),Γιάγκλα 5

*Ένας εκ των διαιτητών της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Ζαβλανός.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης