Πιο κοντά στο Ευρωμπάσκετ βρίσκεται από την Τετάρτη η ΠΓΔΜ. Οι γείτονες επικράτησαν της Βοσνίας με 73-63, στον πρώτο αγώνα της δεύτερης φάσης του έξτρα προκριματικού γύρου του Ευρωμπάσκετ, που διεξάγεται στη Μενόρκα και χρειάζονται μια ακόμα νίκη κόντρα στο Ισραήλ για να πάρουν οριστικά το «εισιτήριο» και να αντιμετωπίσουν στην πρεμιέρα της διοργάνωσης την Εθνική Ελλάδος. Αντίθετα, οι Βόσνιοι θα χρειαστούν νίκη κόντρα στο Ισραήλ για να ελπίζουν και αυτοί σε πρόκριση. Οι νικητές ήταν σαφώς ανώτεροι και από την αρχή ήταν μπροστά στο σκορ, φτάνοντας να προηγούνται ακόμα και με 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Οι Βόσνιοι κατάφεραν να κάνουν ένα 17-5 και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά οι Στεφάνοφ και Ιλιέφσκι χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι «πρώην» δικοί μας, Βρμπίσα Στεφάνοφ και Μάικ Ουίλκινσον με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, συνεπικουρούμενοι από τον Ιλιέφσκι. Για τους ηττημένους φάνηκαν περισσότερο ο Τελέτοβιτς με 16 και ο Τέρεκ Καστλ με 12. Απογοήτευσαν οι Τζάζβιν και Κογιαντίνοβιτς του Αμαρουσίου.

ΣΚΟΠΙΑ: Β.Στεφάνοφ 18(4/6τρ),Ιλιέφσκι 15,Ρ.Στεφανοφ 4,Τασόφσκι 2,Τσεκέφσκι 8,Αντιτς 4,Ουίλκινσον 17(6/7δ,1/2τρ,12ρ),Σαμαρτντίνσκι 5

ΒΟΣΝΙΑ: Βασίλιεβιτς 9,Κογιαντίνοβιτς 2,Κρουπάλια 4,Νέσοβιτς 5,Κάστλ 12,Χούκιτς 2,Γιαζβιν 2,Τελέτοβιτς 16(5/7δ,2/9τρ),Μπάβιτς 4,Μπαϊράμοβιτς 7(3/9σ)