Με το δεξί ξεκίνησε την προσπάθεια για την υπεράσπιση του τίτλου της η Πόρτο, επικρατώντας με 2-1 στην έδρα της υπολογίσιμης Μπράγκα. Το σκορ για τους «δράκους» του Ζεσουάλδο Φερέιρα άνοιξε στο 34’ ο Ρικάρντο Κουαρέσμα, ωστόσο στο 49’ ο «γερόλυκος» Ζοάο Πίντο ισοφάρισε σε 1-1 για τους «γηπεδούχους». Οι πρωταθλητές λυτρώθηκαν στο 84’ χάρη και πάλι στον Κουαρέσμα, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Μπενφίκα έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με τη νεοφώτιστη Λεϊσόες. Οι "αετοί" προηγήθηκαν στο 90' με τον Πετίτ μετά από κεφαλιά του Κατσουράνη (ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι ως κεντρικός αμυντικός), ωστόσο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νουόκο, που είχε μπει ως αλλαγή στο 72', νίκησε τον Κιμ και οδήγησε στην γκέλα την ομάδα του Φερνάντο Σάντος.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του Σαββάτου, η Μαρίτιμο νίκησε εύκολα την Πάσος Φερέιρα με 3-1, με τον Μακουκούλα να πετυχαίνει δύο γκολ, ενώ Νασιονάλ Μαδέιρα και Αμαδόρα έμειναν στο 0-0 με τους γηπεδούχους να τελειώνουν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ροντρίγκο.

Την Παρασκευή, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του πρωταθλήματος, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας συνέτριψε με 4-1 την Ακαντέμικα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε». Τα «λιοντάρια», που την προηγούμενη εβδομάδα κατέκτησαν το Σούπερ Καπ νικώντας την Πόρτο, είχαν εύκολο έργο και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στη Super Liga. Το σκορ άνοιξε στο 26ο λεπτό ο νεοαποκτηθείς Ντερλέι, ενώ στο 66’ ο μόνιμος σκόρερ της ομάδας, Λιέντσον, σημείωσε το 2-0. Στο 68’ ο Τονέλ σε μία από τις συνήθεις προωθήσεις του πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομάδα του Μπέντο, για να μειώσουν στο 83’ οι φιλοξενούμενοι με τον Γκαϊάνο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 89’ με πέναλτι ο Ζοάο Μουτίνιο.