Ένα ακόμη βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Πορτογαλία έκανε η Πόρτο, καθώς σε αγώνα για την 26η αγωνιστική της Superliga επιβλήθηκε της Μπελενένσες με 3-1 στο «Ντραγκάο». Ο Αντριάνο στο 9’ και ο Λούτσο Γκονζάλες με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη των «δράκων», στο 50’ μείωσε ο Νιβάλντο για τους φιλοξενούμενους, αλλά στο 86’ ο Μπρούνο Άλβες, που σκόραρε για δεύτερη συνεχή αγωνιστική διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε η ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα απέχει τέσσερις βαθμούς από την Σπόρτινγκ, που νίκησε με 4-0 τη Ναβάλ με χατ-τρικ του Αλεξάντρο και πέντε από την Μπενφίκα, που το Σάββατο επικράτησε με 3-0 της Μαρίτιμο με τον Κώστα Κατσουράνη να σκοράρει με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με τα παιχνίδια Μπέιρα Μαρ-Ακαντέμικα και Μπράγκα-Σετούμπαλ.