Η Μπελενένσες θα είναι η αντίπαλος της Σπόρτινγκ Λισαβόνας (που χθες νίκησε με 2-1 την Μπέιρα Μαρ) στον τελικό του Κυπέλλου Πορτογαλίας που θα γίνει στις 27 Μαΐου στο γήπεδο της Νασιονάλ στο Ζαμόρ. Η ομάδα του Μπελέμ, προαστίου της πρωτεύουσας της χώρας, νίκησε στον νοκ άουτ ημιτελικό που έγινε στην έδρα της («Εστάδιο ντο Ροστέλο») την Μπράγκα με 2-1 στην παράταση. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Ντάντι στο 6’, αλλά στο 35’ ο Μασιέλ ισοφάρισε σε 1-1. Το σκορ δεν άλλαξε στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Στο 98’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βέντερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 112’ ο Ντάντι κέρδισε πέναλτι από τον Φρεσό, το οποίο και μετέτρεψε σε γκολ ο Ζε Πέδρο δίνοντας και πάλι στην ομάδα του το προβάδισμα, που δεν χάθηκε ως το τέλος του έξτρα ημιώρου.