Δύο υπερπολύτιμους βαθμούς άφησε η Μπενφίκα στην έδρα της ουραγού Μπέιρα Μαρ στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 24η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Οι «αετοί» ήρθαν ισόπαλοι 2-2, ισοφαρίζοντας μάλιστα στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Σιμάο, και έτσι απέχουν πλέον τρεις βαθμούς από την πρωτοπόρο Πόρτο (56 έναντι 53) έξι αγωνιστικές πριν τη λήξη της σεζόν, με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας να είναι πλέον μια ανάσα πίσω τους (52).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ρατίνιο στο 24’, αλλά η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ισοφάρισε με τον Μαντόρας στο 83’. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο πρώην άσος της ΑΕΚ, Άντριγια Ντελίμπασιτς, έδωσε πάλι προβάδισμα στην Μπέιρα Μαρ, όμως στο 93ο λεπτό ο Σιμάο Σαμπρόσα με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 2-2, που πάντως σε καμία περίπτωση δεν αφήνει ικανοποιημένη την ομάδα του. Με τους φιλοξενούμενους αγωνίστηκαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα οι Γιώργος Καραγκούνης και Κώστας Κατσουράνης.