Σημαντική νίκη που διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες της για τον τίτλο σημείωσε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επί της Μπράγκα εκτός έδρας με 1-0. Ο Νάνι στο 52ο λεπτό σημείωσε το νικητήριο τέρμα για τα «λιοντάρια», που μείωσαν ξανά στους τέσσερις τους βαθμούς της διαφοράς από την πρωτοπόρο Πόρτο, ενώ «έπιασαν» στη δεύτερη θέση την Μπενφίκα, η οποία την Κυριακή αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπέιρα Μαρ. Νέα ήττα αυτή τη φορά στην έδρα της Άβες με 1-0 γνώρισε η Μποαβίστα που δεν βρίσκεται και στην καλύτερη περίοδο της.

Πλούσιο σε γκολ το Αμαδόρα-Ακαδέμικα το οποίο τελείωσε στο 3-3. Στα υπόλοιπα ματς η Μαρίτιμο έμεινε στο 1-1 με την Ναβάλ, ενώ η Πάκος Φερέιρα νίκησε με 2-1 τη Νασιονάλ. Σε ματς που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής η Πόρτο συνέτριψε με 5-1 την Σετουμπάλ.