Μπορεί το ντέρμπι του «Ντα Λουζ» ανάμεσα στην Μπενφίκα και την Πόρτο να έληξε ισόπαλο 1-1, οι «δράκοι» όμως είναι αυτοί που δικαιούνται να χαμογελάνε, αφού πέρασαν το σημαντικότερο τεστ χωρίς να ηττηθούν κα κατάφεραν να διατηρηθούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έστω και με ένα βαθμό από την ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 41’ με τον Πέπε, ενώ για τους γηπεδούχους που είχαν στη σύνθεση τους ολόκληρο το 90λεπτο τον Γιώργο Καραγκούνη και για ένα ημίχρονο(το πρώτο) τον Κώστα Κατσουράνη, ισοφάρισε ένα αντίπαλος με αυτογκόλ, ο Λούτσο Γκονζάλες.

Στα υπόλοιπα ματς της Κυριακής η Σετούμπαλ νίκησε 2-0 την Αμαδόρα και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα, η Μαρίτιμο ηττήθηκε στην έδρα της από την Μπράγκα με 2-1 που πλέον βλέπει Ευρώπη… ενώ τα ματς Ακαδέμικα-Λειρΐα και Ναβάλ-Νασιονάλ έληξαν χωρίς σκορ. Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Μπεΐρα Μαρ η αναμέτρηση που ολοκληρώνει την αγωνιστική την Δευτέρα. Το Σάββατο η Μποαβίστα με δύο γκολ του Λιντς επικράτησε της Πάκος Φερέιρα με 3-1 και απομακρύνθηκε από τα χαμηλά κλιμάκια της βαθμολογίας, ενώ η Μπελενένσες επικράτησε της Άβες με 1-0 με γκολ του Ντάντι στο 16’. .