Πότε με δυνατά σουτ που δεν προλαβαίνει το μάτι των γκολκίπερ, πότε με εκτελέσεις φάουλ που τους αφήνουν άγαλμα, αλλά ενίοτε και με λόμπες, ο «Κάρα» έχει αποδείξει πολλάκις ότι απαγορεύεται να του επιτρέψεις να δοκιμάσει το πόδι του.

21/11/2000: Μαν. Γιουνάιτεντ-Παναθηναϊκός 3-1

Ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης των ομίλων του Champions League αναμετράται με τη Μαν. Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ». Στο 64’ ο Γιώργος Καραγκούνης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ισοφαρίζει σε 1-1, αλλά οι «διάβολοι» επικρατούν με 3-1.

12/06/2004: Ελλάδα-Πορτογαλία 2-1

Το έπος του 2004 αρχίζει με ποδαρικό του Γιώργου Καραγκούνη. Μόλις στο 7ο λεπτό ανοίγει το σκορ με σουτ εκτός περιοχής απέναντι στην Πορτογαλία και η Εθνική κερδίζει τους οικοδεσπότες με 2-1.

13/04/2008: Παναθηναϊκός-Άρης 1-0

Ο Γιώργος Καραγκούνης με τρομερό σουτ από μακριά πετυχαίνει το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 74ο λεπτό.

04/11/2008: Ο Παναθηναϊκός πετυχαίνει τη μεγαλύτερη σε εύρος εκτός έδρας νίκη του στο Champions League με 3-0 στη Βρέμη απέναντι στη Βέρντερ. Ο «Κάρα» με βολέ στο 70ο λεπτό διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

26/03/2008: Ελλάδα-Πορτογαλία 2-1 (φιλικό)

Ο εφιάλτης αναβιώνει για τους Πορτογάλους. Σε φιλικό στο Ντίσελντορφ η Εθνική επικρατεί 2-1 με τον «τυπάρα» να σκοράρει δις με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

25/02/2009: Βιγιαρεάλ-Παναθηναϊκός 1-1

Με «τούβλο» εκτός περιοχής στο 59’ ο Καραγκούνης βάζει μπροστά τον Παναθηναϊκό στο «Ελ Μαδριγάλ» στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τους «16» του Champions League (1-1).

10/05/2009: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 0-1

Πρεμιέρα των play offs και ο Παναθηναϊκός κάνει αποφασιστικό βήμα για την πρωτιά κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ μέσα στην Τούμπα. Ο «Κάρα» αυτή τη φορά δεν επιλέγει κάποιο σουτ εκτός περιοχής, αλλά μία λόμπα στοπ 87’ που «κρεμάει» τον Χαλκιά.

05/01/2013: Φούλαμ-Μπλάκπουλ 1-1

Ο Καραγκούνης αποτρέπει τον αποκλεισμό για τη Φούλαμ στον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας ισοφαρίζοντας την Μπλάκπουλ σε 1-1 με εξαιρετικό βολέ.