Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ πήρε ο Άρης, που νίκησε δύσκολα 64-63 τον Ηλυσιακό στο «Αλεξάνδρειο» για την 3η αγωνιστική, στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Πελεκάνος με 16 πόντους, καθοριστικοί και οι Ασημακόπουλος-Χαρίσης που πέτυχαν 14 και 13 αντίστοιχα. Παραπάνω από αξιόμαχοι οι φιλοξενούμενοι των πολλών προβλημάτων, είχαν καλύτερους τους Δορκοφίκη και Τζόουνς που αμφότεροι σημείωσαν 13 πόντους.

Ο αγώνας:

Ο Άρης μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και με κινητήριους «μοχλούς» τους Ασημακόπουλο και Χαρίση, προηγήθηκε 12-4 στο 4’. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν πιο δημιουργική και εκμεταλλευόταν τα λάθη του Ηλυσιακού, που είχε μοναδική αξιόπιστη λύση τον Χάμπτον. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και ο Ηλυσιακός με πιο προσεκτική άμυνα μείωσε 18-14 στο δεκάλεπτο. Στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου ο Άρης ήταν καλύτερος και με τους Πελεκάνο-Βεργίνη να σκοράρουν, έκανε 10-0 σερί (26-14 στο 13΄). Η υπεροπλία στα ριμπάουντ και η «σφικτή» άμυνα ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά των γηπεδούχων, με τον Ηλυσιακό να μένει χωρίς σκορ για έξι λεπτά. Εκτός των άλλων προβλημάτων της -11 λάθη στο 1ο ημίχρονο-, η ομάδα του Παπανικολάου έχανε και τις βολές (6/14 στο 1ο), με αποτέλεσμα ο Άρης να πάει στα αποδυτήρια με +10 (31-21), χωρίς να έχει εντυπωσιάσει.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Άρης έκανε ένα γρήγορο 5-0 και προηγήθηκε με 15 πόντους, κάπου εκεί όμως ήρθε η αντίδραση του Ηλυσιακού. Με ένα σερί 9-0 και τους Σκοτ και Τζόουνς να κάνουν πράματα και θάματα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 36-30 (24΄) και 41-37 (27΄). Ο Άρης έκανε λάθη και ήταν άστοχος, ενώ η άνοδος των Αποστολίδη-Δορκοφίκη βοήθησε τον Ηλυσιακό να επανέλθει για τα καλά, 45-43 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Με γκολ-φάουλ του βετεράνου φόργουορντ/σέντερ και τρίποντο του Χάμπτεν μάλιστα, προηγήθηκε 49-45 στο 32΄και ο Άρης ήταν στα…σχοινιά. Τρεις σερί πόντοι του Ασημακόπουλου και ένα τρίποντο του Πελεκάνου έφεραν ξανά τους γηπεδούχους μπροστά (51-49), έξι λεπτά πριν το τέλος.

Από εκεί και έπειτα, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Δύο βολές του Ασημακόπουλου και ένα καλάθι του Βεργίνη, έφεραν τον Άρη μπροστά με 57-52, τριάμισι λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Δορκοφίκης απάντησε με τρίποντο (57-55 στο 38΄). Οι παίκτες των γηπεδούχων ήταν πιο ψύχραιμοι στο γαϊτανάκι των ελευθέρων βολών που ακολούθησε και πήραν τη νίκη με σκορ 64-63.

Δεκάλεπτα: 18-14, 31-21, 45-43, 64-63.

Άρης (Βαγγέλης Αγγέλου): Πάσαλιτς 2, Πελεκάνος 16 (3), Βεζένκοφ, Ν.Μποχωρίδης, Ασημακόπουλος 14 (2), Καραποστούλου 1, Χαρίσης 13, Ε. Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης 12, Τσακαρέλης 6.
Ηλυσιακός (Δημήτρης Παπανικολάου): Παππάς, Καυκής 2, Χάμπτον 8 (2), Αποστολίδης 10, Χάτζης 6, Σπανός, Δορκοφίκης 13 (1), Αντωνάκης, Μπέμπης, Σκοτ 11 (1), Τζόουνς 13, Παραγιός.

Γήπεδο: «Αλεξάνδρειο»
Διαιτητές: Σώμος, Ταβουλαρέας, Τζαφλέρης