Το χθεσινό αυτογκόλ του Γιούρκα Σεϊταρίδη ξύπνησε μνήμες άσχημες στον Παναθηναϊκό και θύμισε σε όλους του παγωμένο Κίεβο, πριν από 14 ολόκληρα χρόνια και την απίστευτη καραμπόλα με Κιάσσο και Μπασινά.

Τότε, λοιπόν, στις 25 Νοεμβρίου του 1998, ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την Ντιναμό, για το Τσάμπιονς Λιγκ, στην Ουκρανία, σε… πολικές συνθήκες, με τη θερμοκρασία να βρίσκεται στο -5. Οι «πράσινοι», πραγματοποιούν ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, και προηγούνται με ωραίο σουτ του Ανδρέα Λαγωνικάκη. Τα λεπτά περνούν, οι γηπεδούχοι, ανεβαίνουν και το «τριφύλλι» προδίδεται στο τέλος. Σε μια απίστευτη φάση, ο Κιάσσος διώχνει την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή. Βρίσκει, όμως, πάνω στην πλάτη του Μπασινά, καταλήγει στα δίχτυα (!) για να δώσει το προβάδισμα με σκορ 2-1 στην Ντιναμό και να κάνει τον Βάντσικ να ωρύεται, μη πιστεύοντας τι γκολ δέχθηκε η ομάδα του…

Χθες, 14 χρόνια μετά, η… μοίρα παίζει περίεργα παιχνίδια. Απέναντι στη Λάτσιο, έπειτα από ένα… τετραπλό λάθος (Βελάσκες, Καρνέζης, Σεϊταρίδης, Πίντο), ο Γιούρκας με «αυτογκόλ τρόμου» κάνει το 0-1, παγώνει το ΟΑΚΑ και θυμίζει το Κίεβο. Είναι αυτό που λένε, μπάλα είναι και γυρίζει. Και ώρες ώρες, αυτή παίζει περίεργα παιχνίδια…