Την… εμφάνισή του αποφάσισε να κάνει –επιτέλους- ο Άγιαξ. Ο περσινός πρωταθλητής Ολλανδίας, αφού γνώρισε βαριά ήττα στον τελικό του Σούπερ Καπ από την Αϊντχόφεν και πέταξε βαθμούς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με την Άλκμααρ, ξέσπασε στη Ναϊμέγκεν την οποία νίκησε 6-1 εκτός έδρας.

Ο «Αίας» είχε ένα εκπληκτικό πρώτο 20λεπτο στο οποίο κατάφερε να σημειώσει τρία γκολ (13’ Λουκόκι, Έρικσεν 17’, Σάνα 20’) και κάπου εκεί το ματς ουσιαστικά είχε τελειώσει. Πάντως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν πριν τελειώσει καν το ημίχρονο να πετύχουν ακόμη ένα τέρμα με τον Γιάνσεν στο 37’ και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο, αφού ο Ντε Γιονγκ στο 53’ ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ.

Το μόνο που κατόρθωσαν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 63’ με τον Νιούτινκ, πριν ο Σάνα επτά λεπτά πριν το τέλος, δει για δεύτερη φορά το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και διαμορφώσει το τελικό 6-1.