Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Δομινικανή Δημοκρατία στο προολυμπιακό τουρνουά στη Βενεζουέλα, επικρατώντας της Νότιας Κορέας με σκορ 95-85, για τον τρίτο όμιλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο φόργουορντ των Χοκς, Αλ Χόρφορντ, με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μαρτίνες, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 16 πόντους, κατεβάζοντας και 25 ριμπάουντ.

Μετά την ήττα από τη Ρωσία στην πρεμιέρα, η Νότια Κορέα έπρεπε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Δομινικανή Δημοκρατία, προκειμένου να έχει ελπίδες πρόκρισης. Έτσι, το ξεκίνημα της ασιατικής ομάδας ήταν δυνατό, με το πρώτο ημίχρονο να της ανήκει ολοκληρωτικά (41-37).

Όμως, στο δεύτερο μισό οι παίκτες της Δομινικανής Δημοκρατίας ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με πρωταγωνιστές τους Χόρφορντ και Μαρτίνες, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (71-65). Στο ίδιο μοτίβο συνέχισαν και στην τελευταία περίοδο οι τυπικά φιλοξενούμενοι, με αποτέλεσμα να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στο τουρνουά με το τελικό 95-85.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-37, 65-71, 85-95

Κορέα: Σ. Κιμ 14 (1), Τ. Κιμ 13 (6ριμπ), Ο 6, Γιανγκ, Σ. Λι 21 (2), Παρκ 2, Τσόι 10 (2), Κιμ Ντ. 11 (3), Λι Τζ. 5, Κιμ Τζ. 4, Γιουν 3.

Δομινικανή Δημοκρατία: Κορονάντο 11 (1), Φορτούνα 5 (1), Γκαρσία 13 (3), Χόρφορντ 30 (10/13βολ, 10/14διπ, 12ριμπ, 4ασ, 4λαθ), Μαρτίνεζ 16π (25ριμπ, 3ασ), Σόσα Άσελιν 7 (1), Σουέρο, Μπάεζ 11, Ραμόν 2.