Ο Νίκος Λυμπερόπουλος ολοκλήρωσε την καριέρα του στην Εθνική (πιθανώς και στα γήπεδα) με τη χθεσινή συμμετοχή του κόντρα στη Γερμανία. Ο Μεσσήνιος φορ αγωνίστηκε συνολικά 76 φορές με το εθνόσημο και πέτυχε 13 γκολ, ενώ ήταν μέλος της γαλανόλευκης στα δύο τελευταία Euro. Αν κάτι χαρακτήρισε την πορεία του με το εθνόσημο, ήταν τα καθοριστικά γκολ που πέτυχε σαν αλλαγή. Το www.sport-fm.gr έχει τις αποδείξεις.

Η αρχή έγινε το Σεπτέμβριο του 2005. Η Εθνική είχε ανάγκη τη νίκη στο Καζακστάν για να διατηρήσει ζωντανό το όνειρο πρόκρισης στο Μουντιάλ της Γερμανίας. Το παιχνίδι στο Αλμάτι είχε στραβώσει από νωρίς και ο «Λύμπε» επιστρατεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο αντικαθιστώντας στο 54’ τον Ζήση Βρύζα. Ο Στέλιος Γιαννακόπουλος ισοφάρισε στο 77’ και η χρυσή αλλαγή «χτύπησε» στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κάνοντας το 2-1. Η Εθνική δεν κατάφερε να προκριθεί στο Μουντιάλ, αλλά ο Λυμπερόπουλος είχε κάνει τη δουλειά του.

Η Εθνική αρχίζει από το Κισινάου την προσπάθεια πρόκρισης στα τελικά του Euro 2008. Το στραβοπάτημα… απαγορεύεται και τα πράγματα δεν εξελίσσονται καλά, καθώς ο Άγγελος Μπασινάς αστοχεί σε πέναλτι και το 0-0 παραμένει. Ο Νίκος Λυμπερόπουλος αντικαθιστά τον Άγγελο Χαριστέα στο ημίχρονο και με κεφαλιά στο 78’ πετυχαίνει το νικητήριο γκολ.

Η Εθνική δεν έχει δικαίωμα νέας απώλειας μετά την εντός έδρας συντριβή από την Τουρκία. Στο ματς με τη Μολδαβία στο Παγκρήτιο η νίκη είναι υποχρέωση, αλλά δεν έρχεται. Ο Νίκος Λυμπερόπουλος σηκώνεται για ζέσταμα και στο 64’ αντικαθιστά τον Φάνη Γκέκα. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων λυτρώνει την ελληνική ομάδα και τη διατηρεί σε τροχιά πρόκρισης στα τελικά του 2008.

Ο «Λύμπε» μιλάει και πάλι. Η Ελλάδα υποδέχεται τη Βοσνία στο ΟΑΚΑ και ο Μεσσήνιος φορ στο 72’, μόλις τρία λεπτά αφότου έχει περάσει στον αγωνιστικό χώρο αντί του Άγγελου Χαριστέα, σκοράρει διαμορφώνοντας το 3-1. Η Εθνική επικρατεί 3-2 και με τη νίκη της στην Τουρκία στο επόμενο ματς «σφραγίζει» το εισιτήριο για τα τελικά του Euro 2008.