Σαν σήμερα, πριν από 50 χρόνια, ο Γουίλτ Τσάμπερλεϊν σημείωσε ένα ακατάρριπτο ρεκόρ. Στις 2 Μαρτίου του 1962 και τη νίκη των Φιλαδέλφεια Ουόριορς επί των Νιου Γιορκ Νικς με 169-147 πέτυχε 100 πόντους. Ο 26χρονος τότε σέντερ είχε 28/32 βολές και 36/63 σουτ, ενώ μάζεψε και 25 ριμπάουντ.

Στην πρώτη περίοδο είχε 23 πόντους, στη δεύτερη 18, στην τρίτη 28 και στην τέταρτη 31. Ο Τσάμπερλεϊν ολοκλήρωσε εκείνη τη σεζόν έχοντας 50,4 πόντους κατά μέσο όρο. Οπτικό υλικό από την εν λόγω αναμέτρηση δεν υπάρχει, παρά μόνο κάποια ηχητικά ντοκουμέντα από την τελευταία περίοδο της αναμέτρησης.

Η επίδοσή του πάντως δεν συνιστά παγκόσμιο ρεκόρ, αφού έχει ξεπεραστεί από αρκετούς (όχι σε επίπεδο ΝΒΑ φυσικά). Μεταξύ αυτών και ο Αριστείδης Μούμογλου, ο οποίος στις 13 Ιουλίου του 1972 στον αγώνα Ά Εθνικής μεταξύ Ηρακλή και ΒΑΟ με σκορ 170-94 είχε σημειώσει 145 πόντους.