Αποφασισμένη να μην καταθέσει τα όπλα στην υπόθεση τίτλος είναι η Πόρτο που νίκησε 3-1 την ουραγό Σετούμπαλ για την 19η αγωνιστική της Superliga και μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπενφίκα (που αγωνίζεται τη Δευτέρα) στους 2 βαθμούς.

Οι δράκοι δε δυσκολεύτηκαν κόντρα στην τελευταία της κατάταξης, Βιτόρια, και προηγήθηκαν με τον Αυστριακό, Γιάνκο, στο 3 ‘, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 26’ με τον Φερνάντο. Στο 75’ ο Καμερουνέζος, Μεγόνγκ Ζε, μείωσε για τους γηπεδούχους, αλλά ο Βαρέλα στο 79’ «σφράγισε» τη νίκη των πρωταθλητών.

Ο Εντίνιο σκόραρε για την Ακαντέμικα, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του από τη Νασιονάλ Μαδέιρα. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με δύο γκολ του Κεϊτά και ένα του Καντέιας πριν ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ μειώσει σε 3-1 στο 69’, με τον Ρονδόν να γράφει το τελικό 4-1 στο 89’.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Λεϊρία έμεινε στο 0-0 με την Μπέιρα Μαρ, ενώ η Ολιανένσε κατάφερε να αποδράσει με ένα βαθμό από την έδρα της Φεϊρένσε μετά το τελικό 1-1, χάρη σε τέρμα του διακαή πόθου του Παναθηναϊκού και του Ζεσουάλδο Φερέιρα τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, Αντρέ Πίντο, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.