Ο Άγιος Βασίλης ήρθε… μια μέρα νωρίτερα για τον Γιώργο Σαμαρά! Του έφερε μια εκπληκτική εμφάνιση και δύο γκολ κόντρα στην Κιλμάρνοκ και η Σέλτικ πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης με το τελικό 2-1, μειώνοντας τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ρέιντζερς εν όψει του «old firm» στο -1!

Ο Έλληνας αμυντικός ήταν… χάρμα οφθαλμών στο παιχνίδι για την 20η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ Σκοτίας! Άνοιξε το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και στο 54’ διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και αυτά των «καθολικών». Ο Ράκι ήταν αυτός πoυ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του αγώνα, μειώνοντας για την Κιλμάρνοκ τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Αν και δυσκολεύτηκε, η Νταντί Γιουνάιτεντ δεν υπέστη απώλεια βαθμών στην αναμέτρηση με τη Χιμπέρνιαν. Επικράτησε με σκορ 3-1 αν και αναγκάστηκε να κάνει υπερπροσπάθεια για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση που είχε δημιουργηθεί από το 23ο λεπτό και το γκολ του Γκρίφιθς. Οι Ράσελ (59’) και Ντέιλι (76’, 88’) έφεραν τα πάνω – κάτω και έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους!

Η Σεντ Τζόνστον δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα στην υπόθεση της κατάκτησης των τριών βαθμών στο ματς με τη Ντανφέρμλιν. Το αυτογκόλ του Σμιθ στο 37ο λεπτό, αλλά και η συμβολή των Σαντάσα (53’) και Κρεγκ (60’), της έδωσαν την εύκολη νίκη με σκορ 3-0.