Ένα δεκάλεπτο αρκούσε στον Αστέρα Τρίπολης, όχι απλώς για να προκριθεί, αλλά και για να συντρίψει με 5-0 την Προοδευτική στο Δημοτικό Στάδιο της Νίκαιας και να πάρει πανηγυρικά την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ηλίας Σολάκης, που πέρασε σαν αλλαγή στο δεύτερο μέρος και πέτυχε δύο γκολ, ενώ κέρδισε ένα πέναλτι.

Ο 37χρονος φορ εξιλεώθηκε για τις χαμένες ευκαιρίες απέναντι στον Παναθηναϊκό και με την είσοδό του στην επανάληψη άρχισε η «καταιγίδα». Στο 67’ μετά από πάσα του Μπρέσκα με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ, έξι λεπτά μετά ο Σλοβάκος σκόραρε σε τετ-α-τετ και στο 75’ ο Σολάκης έκανε το 3-0 και στο 77’ ο Ράγιος συμπλήρωσε το «καρέ» για τους Αρκάδες. Στο 87’ ο Σολάκης ανατράπηκε από τον Παπανικόλα, που αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και ο Αρσενίεβιτς από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Προοδευτική: Μπαντίκος, Συρίγος, Καλαϊτζίδης, Παπανικόλας, Χαλκιάς, Μπελέρη (68’ Σταμπολζίεφ), Σούφλας, Μηνάς, Σάμιος, Αλεξίου, Λύγκος.

Αστέρας: Μπαντής, Τσαμπούρης, Κουρμπέλης, Φορμίκα, Πιπίνης, Άλβαρες, Ράγιος, Ουσέρο, Μπρέσκα, Χούλι (67’ Αρσενίεβιτς), Μπακασέτας (51’ Σολάκης).

Στις 2 Οκτωβρίου η κλήρωση των επόμενων φάσεων του Κυπέλλου - Θα βγει και ο τυπικά γηπεδούχος του τελικού

Με τον Εθνικό ο Άρης στην 4η φάση του Κυπέλλου - Λεβαδειακός-Ατρόμητος και ΟΦΗ-Παναιτωλικός τα πιο δυνατά ζευγάρια!

Αποκλείστηκε στα πέναλτι ο Ηρακλής, πρόκριση από τα 11 βήματα για Ζάκυνθο!

Η Παναχαϊκή πέταξε εκτός Κυπέλλου την Καλαμάτα - Πρόκριση θρίλερ για Πανιώνιο, έκανε την έκπληξη ο Απόλλων Κρύας Βρύσης!

Γκολ-αλητεία από Πλατέλλα, έστειλε την μπάλα συστημένη στο δεξί «παραθυράκι» της Αναγέννησης Άρτας!

Οριακή πρόκριση για Κηφισιά και ΑΕΛ - Πέταξε εκτός την Ηλιούπολη ο Καμπανιακός

Την Τρίτη η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδας - Οι ομάδες που θα συμμετέχουν

Πανηγύρισε ιστορική πρόκριση στο Κύπελλο η Νέα Ιωνία - Τα ζευγάρια της 3ης φάσης

Άνετα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Ηλιούπολη με πρωταγωνιστή τον Μάνο

Ο ΠΑΣ σκόρπισε με 11 γκολ τον Σπάρτακο Γραικοχωρίου, άνετα στην επόμενη φάση οι Καλαμάτα και Πανιώνιος