Κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει ότι η Μίλαν θα κατάφερνε να ανατρέψει (4-3) τα τρία γκολ που είχε δεχθεί στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στην έδρα της Λέτσε.

Ωστόσο, η… έμπνευση του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να περάσει τον Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ στο γήπεδο (αντί του Ρομπίνιο) άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα, αφού ο Γκανέζος επιθετικός δικαίωσε τον προπονητή του και κατάφερε να πετύχει χατ τρικ σε 14 λεπτά!

Το sport-fm.gr έψαξε και βρήκε τα βίντεο από τα δέκα πιο γρήγορα χατ τρικ στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

Αναλυτικά

10. Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ (Λέτσε – Μίλαν 3-4, ιταλικό πρωτάθλημα) σε 14 λεπτά

9. Μάρκο Φαν Μπάστεν (Μίλαν – Γκέτεμποργκ, Champions League) σε 10 λεπτά

8. Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ (Νότιγχαμ Φόρεστ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-8, Premier League) σε 10 λεπτά

7. Λάζλο Κιζ (Ουγγαρία – Ελ Σαλβαδόρ 10-1, Παγκόσμιο Κύπελλο 1982) σε 7 λεπτά

6. Ζερμέν Ντεφό (Τότεναμ – Γουίγκαν 9-1, Premier League) σε 7 λεπτά

5. Μάρκο Φαν Μπάστεν (Μίλαν – Αταλάντα 3-1, ιταλικό πρωτάθλημα) σε 6 λεπτά

4. Νταβίντ Βίγια (Αθλέτικ Μπιλμπάο – Βαλένθια 0-3, Primera Division) σε 5 λεπτά

3. Ρόμπι Φάουλερ (Λίβερπουλ – Άρσεναλ 3-0, Premier League) σε 4 λεπτά

2. Γκερντ Μίλερ (Φορτούνα Ντίσελντορφ – Μπάγερν Μονάχου 6-5, Γερμανικό πρωτάθλημα) σε 4 λεπτά

1. Τόμι Ρος (Ρος Κάουντι – Νερν Κάουντι 8-1) σε 90 δευτερόλεπτα

Δυστυχώς, δεν υπάρχει βίντεο για το χατ τρικ που πέτυχε ο Τόμι Ρος στη νίκη (8-1) της Ρος Κάουντι επί της Νερν Κάουντι και έχει καταγραφεί στο ρεκόρ Γκίνες ως το γρηγορότερο στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Συγκεκριμένα, ο 18χρονος – τότε - επιθετικός πέτυχε επτά (!) γκολ στο σκοτσέζικο πρωτάθλημα, όμως τα τρία πρώτα τα σημείωσε σε ενάμιση λεπτό!

Επιμέλεια: Σταύρος Καλογεράκης