Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα και με… σκυλίσια διάθεση η Εθνική ομάδα επικράτησε της Βουλγαρίας με σκορ 101-67, για τη δεύτερη μέρα του τουρνουά «Ακρόπολις».

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου έδειξαν αρκετή όρεξη από νωρίς στην αναμέτρηση, καθώς διατηρούσαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους από το δεύτερο δεκάλεπτο.

Όλοι οι παίκτες σκόραραν για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, με τους έξι από αυτούς να τελειώνουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και συγκεκριμένα μέχρι το 9-9. Όμως η Εθνική ομάδα «πάτησε το γκάζι», κάνοντας το σκορ 16-13. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, την ώρα που οι Βούλγαροι ήταν αρκετά άστοχοι, με αποτέλεσμα η διαφορά να «εκτοξευθεί» στο +18 (31-13). Το 31-13 ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου, με τους παίκτες τους Ηλία Ζούρου να αφήνουν τους φιλοξενούμενους χωρίς πόντο, για περισσότερο από πέντε λεπτά.

Όπως τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο, με την ελληνική ομάδα να πετυχαίνει τρεις πόντους και διευρύνει το σερί στο 18-0 (34-13). Οι Βούλγαροι κατάφεραν πετύχουν το πρώτο τους καλάθι ύστερα από πολύ ώρα με τον Κοστόφ (34-15). Ωστόσο, δεν ήταν σε θέση να μειώσουν και άλλο τη διαφορά, με την Εθνική ομάδα να τη διατηρεί –χωρίς δυσκολία- κοντά στους 18 πόντους, ενώ αργότερα την έφτασε μέχρι και στο +26 (49-23). Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα του Ηλία Ζούρου να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 24 πόντους (56-32).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Βουλγαρία αντέδρασε, μειώνοντας στους 20 (59-39). Όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια, καθώς η Εθνική ομάδα αποκατέστησε την τάξη πηγαίνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, με ένα σερί 7-0 (66-39). Στη συνέχεια, η αστοχία και τα λάθη από τους παίκτες του Ηλία Ζούρου, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να «αναθαρρήσουν», με αποτέλεσμα να μειώσουν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους και συγκεκριμένα στους 17 (71-54). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Εθνική ομάδα να προηγείται με 74-56.

Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Μαυροειδή και τον Βασίλη Ξανθόπουλο, η Εθνική ομάδα έκανε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα, στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 16-2 έκανε το σκορ 90-58. Μάλιστα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έδειξε και άλλη διάθεση στο παρκέ, πηγαίνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 35 πόντους (95-60). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το τελικό 101-67 να επιβεβαιώνει την εικόνα του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 56-32, 74-56, 101-67

Ελλάδα (Ηλίας Ζούρος): Βασιλειάδης 15 (3), Σλούκας 8 (4 ασίστ), Ζήσης 6 (1), Ξανθόπουλος 2, Καλάθης 9 (1), Φώτσης 10 (2), Παπανικολάου 4, Μπράμος 11 (3), Μαυροειδής 13, Κουφός 10, Βουγιούκας 11, Καϊμακόγλου 2.

Βουλγαρία (Ρόζεν Μπαρκόφσκι): Ιβάνοφ Ν. 14, Ιβάνοφ Κ. 9 (1), Αβράμοφ 2, Κοστόφ 6, Βιντένοφ 12 (2), Μαρίνοφ, Ρόουλαντ 11 (1), Γκεόργκιεφ Ζ., Γκεόργκιεφ Α., Γκρουέφ 2, Μπάνεφ, Βαρμπάνοφ 11.