Την ήττα με 23-20 από την Βραζιλία γνώρισε η Εθνική νέων στο κλειστό της ΧΑΝΘ για τις θέσεις 9-16 του 18ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Θεσσαλονίκης. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν φανερά καταβεβλημένο σωματικά, αλλά κυρίως ψυχολογικά από τον τρόπο με τον οποίο έχασε από την Τυνησία στην φάση των «16» του θεσμού και έτσι δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του ματς να δείξει τις πραγματικές του δυνατότητες. Πλέον η Ελληνική ομάδα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 13-16 με αντίπαλο αρχικά τη Ρωσία την Τετάρτη.

Αποστολή στη Θεσσαλονίκη
Κων/νος Χατζηδημητρίου

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Τσαβδαρίδης ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Γιαννόπουλο, Κόντη, Κουρουμλίδη αντί των Νικολαϊδη, Τζηρά, Ζαμπούνη. Η Εθνική κατάφερε να προηγηθεί 5-3 στο 6:40 και 7-6 στο 13:22 με προσπάθειες κυρίως του Κουτσικόπουλου. Οι Βραζιλιάνοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με 3-0 σερί πέρασαν μπροστά 7-9 στο 16:00, ενώ σε εκείνο το σημείο έγινε άλλη μια αλλαγή με τον Δελημήτη να παίρνει τη θέση του Λοϊζου κάτω από τα δοκάρια. Η «Σελεσάο» διεύρυνε την διαφορά στα 4 γκολ (8-12, 9-13) στο 23:24 και το 27:54 και το ημίχρονο έκλεισε με 11-13 υπέρ της. Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική έπαιξε με την βασική της σύνθεση, αφού επέστρεψε ο Λοϊζος, ενώ στον αγώνα μπήκαν οι Ζαμπούνης, Τζηράς και Νικολαϊδης.

Το 11-14 στο 31:50 έγινε 14-14 στο 36?Απο εκείνο το σημείο μέχρι και το 17-17 (42:40) οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ- γκολ. Σε εκείνο το σημείο οι Βραζιλιάνοι κάνουν ένα 3-0 σερί και να φτάνουν στο 17-20 (48), διαφορά που έφτασαν στο +4 (18-22) στο 52? με την Ελληνική ομάδα να έχει κακές επίλογές στην επίθεση και πολλά τεχνικά λάθη, που συνολικά έφτασαν 21 τον αριθμό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική πέτυχε μόνο δύο γκολ και ήταν αναμενόμενο να μην καταφέρει να γυρίσει το παιχνίδι, ενώ ο τερματοφύλακας της Βραζιλίας Αντρέι Φαγούντες είχε πολύ καλή απόδοση με 17/37 αποκρούσεις (45,9%).

Τα δεκάλεπτα: 5-3, 8-10, 11-13 (ημχ), 15-16, 18-20, 20-23

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Τσαβδαρίδης): Λοΐζος, Αρβανιτίδης 1, Τζηράς 2, Γιαννόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 2, Κοκτσίδης, Ζαμπούνης 1, Νικολαϊδης, Τάτσης, Γρηγοριάδης, Κουτσικόπουλος 4, Κουρουμλίδης 2, Δελημήτης, Κανδύλας 3, Ιωαννίδης 2, Κόντης 1.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Σέρχιο Ορτελάν): Ντος Σάντος, Ντίαζ 1, Περέλα 4, Ντα Σίλβα , Ροσόνι 1, Ντε Σόουζα 4, Γκάμα 4, Κάμπος 5, Ντε Λίμα, Ντε Φρέιτας Φελίπε, Σάντος, Φαγκούντες, Ντε Φρέιτας Γουέσλεϊ 2, Κρεστάνα 1, Ντε Κάστρο 1, Σίλβα.

Παρατηρητές: Πολαντένκο (Ρωσία)- Λούκιτς (Κροατία)

Διαιτητές: Κρίτσεν- Μακχλουφ (Τυνησία)

Δίλεπτα: 4-2 Πέναλτι: 1/3-2/3