Μετά από 903 ατέλειωτα λεπτά κατά τη διάρκεια των οποίων είχε χάσει την επαφή του με τα δίχτυα, ο Φερνάντο Τόρες «αναστήθηκε». Ο Ισπανός επιθετικός σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Τσέλσι στο 3-0 επί της Γουέστ Χαμ και στο 84’ της αναμέτρησης το πανηγύρισε σαν τρελός με συμπαίκτες και οπαδούς στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Οι «μπλε» προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Λάμπαρντ, αλλά σαράντα λεπτά αργότερα ήρθε η στιγμή που όλοι περίμεναν. Αν και βρέθηκε αρκετές φορές κοντά στο γκολ, ο Φερνάντο Τόρες δεν είχε καταφέρει να βρει δίχτυα με τη φανέλα της Τσέλσι, έχοντας γίνει μάλιστα αποδέκτης ειρωνικής κριτικής. Δεν αποκλείεται μετά τη φάση του 84’ όταν και έσπασε την «κατάρα» να αρχίσει να τα βάζει με ρυθμούς… Λίβερπουλ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Μαλουντά διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Δείτε το γκολ του Τόρες:

Όπως αναμενόταν, ο Γουέιν Μπριντζ και πάλι δεν έδωσε το χέρι στον Τζον Τέρι στον χαιρετισμό παικτών και διαιτητών πριν την έναρξη του ματς.

Για ακόμη μία φορά φέτος, ο Χαβιέρ Ερνάντεζ έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά για λογαριασμό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Με ένα γκολ του «Τσιτσαρίτο» στο 84’ οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν (1-0) της Έβερτον στο «Ολντ Τράφορντ», στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 34ης αγωνιστικής της Premier League.

Πέτυχε το σκορ της ημέρας και παράλληλα, εκμεταλλευόμενη την γκέλα της Τότεναμ (2-2 με τη Γουέστ Μπρομ), η Λίβερπουλ αναπτέρωσε τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη. Οι «ρεντς» διέσυραν με σκορ 5-0 την Μπέρμιγχαμ και μείωσαν στους τρεις την απόσταση που τους χωρίζει από την ομάδα του Λονδίνου, την οποία και υποδέχονται την 37η αγωνιστική.

Σημαντική είδηση το γεγονός ότι ο Ντεφό έφτασε τα 100 γκολ στην Premier League, κάτι που γιορτάστηκε στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν», πριν έρθει το φανταστικό τέρμα του Κοξ και διαμορφώσει το τελικό 2-2, αποτέλεσμα που θέτει σε κίνδυνο την πέμπτη θέση της Premier League, αφού έρχεται φορτσάτη η Λίβερπουλ.

Στο "'Ανφιλντ" ο Μάξι Ροντρίγκεζ ήταν όλα τα λεφτά. Ο Αργεντινός δεν έδειξε οίκτο και πέτυχε τρία γκολ (7’, 66’, 73’) και συνεπικουρούμενος στο σκοράρισμα από τους Κάουτ (23'), Κόουλ (86') έφτασε στο εμφατικό 5-0 επί της Μπέρμιγχαμ.