Το ήθελε περισσότερο και το πήρε! Ο Ολυμπιακός Βόλου με πολύ καλή απόδοση νίκησε με σκορ 3-0 τη SKODA Ξάνθη και εδραιώθηκε στην πέμπτη θέση, αποκτώντας διαφορά από τους διώκτες τους.

Το προβάδισμα έδωσε στο 34΄ ο Σανκαρέ με κεφαλιά, το 2-0 σημείωσε ο Σολάκης στο 66ο λεπτό και την εξαιρετική βραδιά ολοκλήρωσε ο Τομάς στο 83΄.

90΄+4΄Λήξη της αναμέτρησης

86΄Ροντρίγκεζ στη θέση του Μαρτίν

Ο Τσουμάνης στη θέση του Τζάγκι

83΄ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό Βόλου με τον Τομάς

78΄Κίτρινη κάρτα στον Βάλλα

75΄ο Ακόστα με προβολή από τη μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα στο ορζόντιο δοκάρι

74΄Ακόστα στη θέση του Μπρέσκα

72΄Σουάνης στη θέση του Βασιλακάκη

69΄ Κίτρινη κάρτα στον Μητρόπουλο

66΄ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό Βόλου εξαιρετική πάσα του Ούμπιντες ο Σολάκης κατεβάζει την μπάλα και με σουτ σκοράρει αφού πρώτα η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι.

39΄Κίτρινη κάρτα στον Μπόατενγκ

34΄ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό Βόλου Σανκαρέ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Γκσπούρνινγκ

26΄Ευκαιρία για την Ξάνθη, σουτ του Μαρσελίνιο εκτός περιοχής και η μπάλα μακριά από το οριζόντιο δοκάρι

Με τη συμπλήρωση του εικοστού λεπτού οι φιλοξενούμενοι έχουν βελτιώσει την εικόνα τους και προσπαθούν να γίνουν πιο δημιουργικοί

18΄Κίτρινη κάρτα στον Βασιλακάκη, η δεύτερη για τους φιλοξενούμενους

10΄ Κίτρινη κάρτα στον Ρόκα του Ολυμπιακού Βόλου

9΄ Κίτρινη κάρτα στο Μπέρτο

7΄Σέντρα από Ουμπίντες κεφαλιά του Μαρτίν απομακρύνει σε κόρνερ ο Γκσπούρνινγκ

Οι γηπεδούχοι δείχνουν από το πρώτο λεπτό την διάθεση τους να επιτεθούν

1΄ Έναρξη της αναμέτρησης

Ολυμπιακός Βόλου (Μάκης Κατσαβάκης): Γιακούποβιτς, Σανκαρέ (85΄Ψυχογίος), Ζαραδούκας, Τομάς, Ζέλεσι, Μητρόπουλος, Ρόκας, Μαρτίν (86΄Ροντρίγκεζ), Ουμπίντες, Μπρέσκα (74΄Ακόστα), Σολάκης

Στον πάγκο: Ρόκα, Γκότοβος, Μπερτόλντι, Νέμεθ

SKODA Ξάνθη (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκσπούρνινγκ, Μπέρτος, Βάλλας, Σταθάκης, Τζάγκι (83΄Τσουμάνης), Μπόατενγκ, (56΄Μάνταλος), Αντεφέμι, Καζάκης, Κιντάνα, Βασιλακάκης (72΄Σουάνης), Μαρσελίνιο

Στον πάγκο: Λυμπερόπουλος, Κομεσίδης, Κωστούλας, Γκλέισον

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τσινιάρης (Αθηνών)

ΒΟΗΘΟΙ: Σωτηρόπουλος (Αχαΐας), Τουμπάκαρης (Αθηνών)

ΓΗΠΕΔΟ: Πανθεσσαλικό

Ο Ολυμπιακός Βόλου προέρχεται από την νίκη με αντίπαλο την Καβάλα 1-0 στο «Ανθή Καραγιάννη» και πλέον είναι το μεγάλο φαβορί για να καταλάβει την πέμπτη θέση που οδηγεί στη διαδικασία των play-off. Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη δεν είχε καλή απόδοση,όμως ένα χαρακτηριστικό των ικανών ομάδων είναι ότι ακόμα και στην άσχημη βραδιά τους μπορούν να βρουν τρόπο, για να πάρουν το αποτέλεσμα που θέλουν. Η νίκη είναι επιτακτική αφού στη συνέχεια ακολουθούν οι αγώνες με Άρη εκτός και Παναθηναϊκό εντός, που μόνο εύκολοι δεν μπορούν να χαρακτηριστούν. Εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Αλβάρεζ, Μόνχε και ο τιμωρημένος Ντολεζάι.

Η αποστολή του Ολυμπιακού Βόλου αποτελείται από τους: Γιακούποβιτς, Ρόκα, Ουμπίντες, Σολάκη, Σελέζι, Ακόστα, Ζαραδούκα, Ροντρίγκεζ, Νέμεθ, Αναστασίου, Σανκαρέ, Μπερτόλντι, Μητρόπουλο, Τομάς, Ρόκας, Μάρτιν, Μπρέσκα, Ψυχογιό, Γκότοβο

Η SKODA Ξάνθη με τη νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης (1-0) την προηγούμενη αγωνιστική εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στη Σούπερ Λίγκα. Ο Νίκος Παπαδόπουλος θα έχει τη ευκαιρία στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές να χρησιμοποιήσει ποδοσφαιριστές που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής σε προηγούμενα παιχνίδια. Το ξεκαθάρισμα που πρόκειται να γίνει στο ρόστερ σίγουρα αποτελεί κίνητρο για κάποιους ποδοσφαιριστές να δείξουν το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο. Την προσπάθεια της ομάδας για καλό αποτέλεσμα στο Βόλο δεν θα μπορέσουν να ενισχύσουν οι τιμωρημένοι Φλίσκας, Πόι και ο τραυματίας Στιούαρτ.

Η αποστολή της SKODA Ξάνθης αποτελείται από τους: Αντεφέμι, Μπόατενγκ, Γκσπούρινγκ, Τζάγκι, Ζεάν, Κατόνγκο, Μαρσελίνιο, Γκλέισον, Κιντάνα, Βάλλα, Βασιλακάκη, Καζάκη, Κομεσίδη, Κωστούλα, Λυμπερόπουλο, Μάνταλο, Μπέρτο, Σουάνη, Σταθάκη, Τσουμάνη

Στις εντός έδρας αναμετρήσεις, ο Ολυμπιακός Βόλου έχει τέσσερις νίκες, έξι ισοπαλίες και τρεις ήττες. Η SKODA μακριά από τα Πηγάδια μετράει τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου και για τη 13η αγωνιστική η SKODA Ξάνθη νίκησε 1-0 με γκολ του Μαρσελίνιο στο 57ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός Βόλου είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως στο 88ο λεπτό ο Μαρτίν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 94ο λεπτό ο Νίκος Ψυχογιός με δεύτερη κίτρινη κάρτα πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια, πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.

Δείτε τις φάσεις από τον αγώνα του πρώτου γύρου.