Νίκη με σκορ 3-0 πήρε η Μαρίτιμο στην έδρα της Ναβάλ και αύξησε την διαφορά της από την επικίνδυνη ζώνη. Στο 1-1 έμειναν Νασιονάλ Μαδέιρα και Ακαδέμικα στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Το προβάδισμα στη Μαρίτιμο έδωσε στο 23΄ ο Κλέμπερ και τρία λεπτά αργότερα ο Ντζαλμά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 και έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης. Στο 87ο λεπτό ο Μπάμπα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των φιλοξενουμένων διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο απέκτησε ενδιαφέρον το παιχνίδι Νασιονάλ Μαδέιρα- Ακαδέμικα. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 61ο λεπτό με τον Σα, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη αφού ο Λάιονελ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε για την Ακαδέμικα.