Η Μπενφίκα θα είναι η ομάδα που θα αγωνιστεί στον τελικό του πορτογαλικού Λιγκ Καπ. Οι «αετοί» της Λισαβόνας επικράτησαν με 2-1 της Σπόρτινγκ στο «Ντα Λουζ» στον πρώτο μεγάλο ημιτελικό της διοργάνωσης, με το γκολ του Τσάβι Γκαρσία στο 91’ και προκρίθηκαν στον τελευταίο αγώνα, όπου θα περιμένουν τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στη Νασιονάλ και την Πάσος Φερέιρα την Πέμπτη, παραμένοντας και στο «κόλπο» του τίτλου στο πρωτάθλημα και της εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ. Αντίθετα, τα «λιοντάρια» έχασαν την τελευταία τους ευκαιρία για να διεκδικήσουν ένα τίτλο και θα προσπαθήσουν για τη συμμετοχή στο Europa League, μέσω της Superliga.

Οι κυπελλούχοι Ευρώπης του 1964 ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να προηγηθούν στο 21’ με τον Πόστιγκα. Όμως, στο 34’, ο Καρντόζο ισοφάρισε, κόντρα στη ροή της αναμέτρησης και έδωσε διαφορετική ψυχολογία στους δυο φορές πρωταθλητές Ευρώπης. Έτσι, οι παίκτες του Ζόρζε Ζέσους μπήκαν πιο «φουριόζοι» στην επανάληψη κα απέκτησαν τον έλεγχο, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε όλο το 90λεπτο, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 91΄, ώστε ο Τσάβι Γκαρσία να δώσει την πρόκριση στην Μπενφίκα.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Ρομπέρτο, Μάξι Περέιρα, Λουιζάο, Σίντνεϊ, Φάμπιο Κοεντράο, Τσάβι Γκαρσία, Σάλβιο, Κάρλος Μάρτινς (66' Αϊμάρ, 77' Μενέζες), Γκαϊτάν (66' Γιάρα), Σαβιόλα, Καρντόζο

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ρουί Πατρίτσιο, Ζοάο Περέιρα (85' Αμπελ), Καρίκο (13' Πόλγκα), Τορσιλιέρι, Εβάλντο, Αντρέ Σάντος, Ζαπατέρ, Ματίας Φερνάντεζ, Βούκσεβιτς (63' Βαλντές), Πόστιγκα, Γιαννίκ

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης