Το μόνο που φοβόταν πριν το ματς δεν ήταν τόσο το όνομα της Μαρίτιμο αλλά η κόπωση των συνεχών δύσκολων αγώνων. Η Μπενφίκα όμως απέδειξε πως βρίσκεται σε "οίστρο" και η φόρμα που διανύει είναι εκπληκτική. Έτσι, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 76', στο τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε τις δυνάμεις, έκανε την ανατροπή επικρατώντας με 2-1 χάρη στο γκολ του Κοεντράο στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και συνεχίζει να κυνηγά την Πόρτο που βρίσκεται στην πρώτη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Μαρίτιμο πρόσεχε ιδιαίτερα τα μετόπισθεν και η Μπενφίκα δεν έβρισκε λύσεις για να βάλει κάποιο γκολ. Το έξυπνο παιχνίδι από μεριάς φιλοξενουμένων είχε αποτέλεσμα αφού σε μια αντεπίθεση ο Τζαλμά άνοιξε το σκορ στο 76'. Οι πρωταθλητές όμως δεν είχαν πει την τελευταία λέξη και με τον Σάλβιο και τον Κοεντράο έκαναν την ανατροπή και πήραν το τρίποντο.