Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας έκανε η Πορτιμονένσε, η οποία επικράτησε της Μπέιρα Μαρ με σκορ 1-0, για την 21η αγωνιστική. Στο άλλο παιχνίδι που διεξαγόταν παράλληλα η Ρίο Άβε νίκησε στο γήπεδό της, τη Λεϊρία με το ίδιο σκορ.

«Χρυσός» σκόρερ για την Πορτιμονένσε ήταν ο αρχηγός Ρικάρντο Πεσόα στο 64ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Έτσι, οι ουραγοί έφτασαν τους 14 βαθμούς και έπιασαν στην προτελευταία θέση τη Ναβάλ, η οποία όμως έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ένα γκολ του Ζοάο Τόμας, μόλις από το 8ο λεπτό ήταν αρκετό για τη Ρίο Άβε να νικήσει τη Λεϊρία 1-0 και να πάρει το «τρίποντο» για τρίτη διαδοχική αγωνιστική. Ωστόσο, το παιχνίδι είχε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, καθώς ο διαιτητής έδειξε συνολικά επτά κίτρινες κάρτες. Μάλιστα, στο 87’ ο σκόρερ της αναμέτρησης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.