Νίκη «ανάσα» για τον Πανελλήνιο, ο οποίος επικράτησε στο «Χαλκιοπούλειο» του Ηρακλή με σκορ 86-77, για τη 14η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ, καταφέρνοντας παράλληλα να υπερκαλύψει τη διαφορά του ενός πόντου, που είχε χάσει στον πρώτο γύρο. Πολύ καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι «Ολυμπιονίκες», καθώς είχαν διαρκώς το προβάδισμα, ενώ παράλληλα χτυπούσαν αρκετά στο ανοικτό γήπεδο. Για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση οι Σμιθ, Ούντριχ και Φράνσις.

Το ματς:

Ο Ηρακλής ήταν αυτός που προηγήθηκε στο ματς με 3-0 χάρη σε ένα καλάθι και φάουλ του Πέτροβιτς. Ωστόσο, η απάντηση του Πανελληνίου ήταν άμεση και με ένα σερί 6-0, πήραν το προβάδισμα (6-3) και το διατήρησαν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Το 23-19 της πρώτης περιόδου αποτυπώνει ακριβώς την εικόνα που είχε το ματς μέχρι εκείνη τη στιγμή, καθώς οι γηπεδούχοι υπερτερούσαν σχεδόν σε όλους του τομείς. Τη διαφορά έκαναν τα ριμπάουντ, τα οποία ήταν 11-6 υπέρ των «Ολυμπιονικών», αλλά και η αστοχία του Γηραιού στα δίποντα, η οποία κυμαινόταν κοντά στο 30%.

Όπως στην πρώτη περίοδο, έτσι και στη δεύτερη, ο Ηρακλής ξεκίνησε με σερί. Αυτή τη φορά ήταν 6-0, με το οποίο ανέκτησε το προβάδισμα, κάνοντας το 23-25. Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη προηγούταν μέχρι τα μισά της περιόδου, με το σκορ να είναι στο 33-34. Σε εκείνο το σημείο, ο Πανελλήνιος με ένα καλάθι του Φράνσις πήρε εκ νέου το προβάδισμα και με ένα επιμέρους σκορ 10-1 πήγε στο ημίχρονο με τον «αέρα» του +8 (43-35). Η κυριαρχία των γηπεδούχων στα ριμπάουντ συνεχίστηκε, καθώς είχαν 20 έναντι 10, ενώ ήταν αρκετά εύστοχοι στα δίποντα με 12/15. Γενικά το παιχνίδι ήταν ανοικτό, με τους «Ολυμπιονίκες» να έχουν 4/4 αιφνιδιασμούς και τους φιλοξενούμενους 3/4.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκοράρισμα, με τη διαφορά, όμως, να κυμαίνεται περίπου στο +7 υπέρ του Πανελληνίου. Έξι λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, ο Ηλιάδης με τρίποντο έφερε τη διαφορά στους 3 πόντους (49-46), ολοκληρώνοντας ένα σερί 6-0 για τον Ηρακλή. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου σε εκείνο το σημείο «αφυπνίστηκαν» και με ένα επιμέρους σκορ 9-1 έκαναν το 58-49, ανακτώντας τη διαφορά. Ο Γηραιός αντέδρασε και ένα λεπτό πριν τη λήξη το σκορ ήταν στο 60-55, ωστόσο ένα νέο σερί, αυτή τη φορά 7-0, των γηπεδούχων διαμορφώθηκε το 67-55.

Με αρκετή υπομονή έπαιξε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανελλήνιος, καθώς το ζητούμενο δεν ήταν μόνο η νίκη, αλλά και η διαφορά. Έτσι, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα, με τον Ηρακλή να μη δείχνει ικανός να ανατρέψει την κατάσταση. Αυτό επιβεβαιώθηκε με το τελικό 86-77 και τους γηπεδούχους να υπερκαλύπτουν τη διαφορά του ενός πόντου, από την ήττα του πρώτου γύρου με σκορ 82-81. Πολύ καλή εμφάνιση, για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, πραγματοποίησαν οι Σμιθ, Ούντριχ και Φράνσις, οι οποίοι τελείωσαν το ματς με 17, 21, 18 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 67-55, 86-77

Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 3(1), Μπέιλι 9, Κράμπενχοφτ 4, Σμιθ 17(1), Καραθανάσης, Σκλάβος 6, Ούντριχ 21(2), Φράνσις 18, Όστοϊτς 2, Κομποδιέτας 6(2), Τσακαλέρης.

Ηρακλής (Καλαφατάκης): Πίτερς 4, Μπόουλντιν 14 (1), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 2, Αγγελακόπουλος, Τζάσβιν 18, Πέτροβιτς 14 (3), Δέσπος, Κόλεμαν 5 (1), Ηλιάδης 11 (3), Εϊτουταβίτσιους 9 (1), Λαμπρόπουλος.

Γήπεδο: Χαλκιοπούλειο Δ.Γ. Λαμίας

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μπήτης, Ανδρικόπουλος

Κομισάριος: Μαραμής