Στα πηγάδια η Ξάνθη υποδέχεται τον Εργοτέλη με την μεταξύ τους διαφορά να είναι τρεις βαθμοί υπέρ των ακριτών. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου θέλει να διατηρηθεί στις υψηλές θέσεις, ενώ οι Κρητικοί θέλουν να απομακρυνθούν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Παρακολουθήστε την εξέλιξη της αναμέτρησης από το www.sport-fm.gr.

93' Λήξη της αναμέτρησης.

92' Τελευταία αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Χαντί παίρνει τη θέση του Βερπακόφσκις.

90' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Ορφανός θα πάρει τη θέση του Μπούντιμιρ.

76' Η Ξάνθη ζητάει πέναλτι σε σπρώξιμο του Βάλλα από τους αμυντικούς του Εργοτέλη.

72' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Πόι αφήνει τη θέση του στον Μπεκαμένγκα.

69' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Κυριακίδης παίρνει τη θέση του Φραγκουλάκη.

47' Δεύτερο δοκάρι για την Ξάνθη. Ο Μπούγκα με τακουνάκι σημαδεύει το δοκάρι του Δασκαλάκη.

46' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μπούγκα πήρε τη θέση του Σουάνη.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

39' Κίτρινη κάρτα στον Φραγκουλάκης του Εργοτέλη.

37' Κίτρινη κάρτα στον Κατόνγκο της Ξάνθης.

33' Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Γκσμπούρνινγκ παίρνει τη θέση του τραυματία Λυμπερόπουλου.

- Ο τερματοφύλακας της Ξάνθης Λυμπερόπουλος, βρίσκεται στο έδαφος, μετά το γκολ του Εργοτέλη και θα γίνει αλλαγή με τον Γκσμπούρνινγκ.

32' Γκολ για τον Εργοτέλη. Ο Ρομάνο βρέθηκε μόνος απέναντι στον Λυμπερόπουλο, μετά από ασίστ του Μπούντιμιρ, και ανοίγει το σκορ για τους Κρητικούς.

30' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μαρσελίνιο υποδέχεται ωραία την μπάλα στο ύψος του πέναλτι αλλά το πλασέ του θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Δασκαλάκη.

26' Ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε φάουλ σε καλό σημείο, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Λυμπερόπουλου.

25' Κίτρινη κάρτα στον Μποατενγκ της Ξάνθης.

23' Νέα ωραία κίνηση του Πόι, όμως και πάλι το σουτ θα φύγει έξω. Πιο δραστήριο η Ξάνθη στα τελευταία λεπτά.

19' Σουτ του Μαρσελίνιο, η μπάλα φεύγει άουτ.

10' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

1' Έναρξη της αναμέτρησης με την Ξάνθη στη σέντρα.

Ξάνθη (Νίκος Παπαδόπουλος):Λυμπερόπουλος (33' λ.τ. Γκσμπούρνινγκ), Μπόατενγκ, Βάλλας, Κωστούλας, Τζαγκι, Μαρσελίνιο, Φλίσκας, Κατόγνκο, Πόι (72' Μπεκαμένγκα), Μπέρτος, Σουάνης (46' Μπούγκα)

Στον πάγκο οι:Κιντάνα, Βασιλακάκης, Αντεφέμι, Στιούαρτ

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου):Δασκαλάκης, Χίμπλινγκερ, Μπουντιμίρ (90' Ορφανός), Σασιασβίλι, Ρομάνο, Βίσιο, Βερπακόφσκις (92' Χαντί), Σίλβα, Φραγκουλάκης (69' Κυριακίδης), Μπέτο, Γιαλούσης

Στον πάγκο οι:Αθανασίου, Αλεξόπουλος, Λεάλ, Σαρρής

Διαιτητής: Κωνσταντινέας
Βοηθοί: Φαντόπουλος, Δημόπουλος

* Το δύο στα δύο θέλει να κάνει η Ξάνθη μετά τη νίκη της επί του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη. Οι Ακρίτες είχαν επικρατήσει και στο περσυνό αντίστοιχο παιχνίδι με σκορ 1-0.

* Την χαρά της νίκης εδώ και δύο αγωνιστικές αγνοεί ο Εργοτέλης. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου αρχικά ηττήθηκε από τον Αστέρα Τρίπολης, ενώ την περασμένη αγωνιστική έφερε «λευκή» ισοπαλία με τον Ολυμπιακό Βόλου στο Παγκρήτιο.

* Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στην Κρήτη, οι παίκτες του Εργοτέλη είχαν πανηγυρίσει τη νίκη με σκορ 1-0.

* Βασικός στο αρχικό σχήμα για πρώτη φορά αναμένεται να ξεκινήσει ο Ηλιάς Κυριακίδης, ο οποίος θα αντικαταστήσει τον τιμωρημένο Τζούνιορ.

* Σάντος Γκλέισον λέγεται το μοναδικό πρόβλημα του Νίκου Παπαδόπουλου στην Ξάνθη.

* Στον Εργοτέλη με τον Μάριο Χίμπλινγκερ και την διοίκηση να είναι σε ανοιχτή γραμμή, η προετοιμασία ολοκληρώθηκε με απόντες τους Ρουμπάκη και Ολίσε.

Δωρεάν μετακίνηση των φίλων του Παναθηναϊκού από την περιφέρεια για το ντέρμπι με Ολυμπιακό από την ΠΑΕ!

ΠΑΟΚ: Προπόνηση σε υψηλή ένταση ενόψει Άρη, ατομικό ξανά ο Τόμας, θεραπεία ο Τσιφτσής

Σαββίδης στους παίκτες του ΠΑΟΚ: «Η φετινή ομάδα είναι η καλύτερη που είχαμε»

Κλείνει στον ΠΑΟΚ ο Παβλένκα, άμεσα στη Θεσσαλονίκη για ιατρικά και υπογραφές!

Τσακίρης: «Προβάδισμα ο Πήλιος και ο Λιούμπισιτς για Παναθηναϊκό»

Νοκ-άουτ και ο Πιρόλα μετά τον Ζέλσον στον Ολυμπιακό!

Νικολακόπουλος: «Υπογράφει διετές ο Γιαζίτσι - Τι γίνεται με τον Γιόβετιτς»

Αθανασίου: Κράτησε έναν σημαντικό παίκτη, έστειλε μήνυμα στην αγορά ο Παναθηναϊκός με Τσέριν- Θέλει 7 βαθμούς στα 3 ματς

Ανακοίνωση ΑΕΚ ενόψει ντέρμπι: «4.500 εισιτήρια δεν έχουν ταυτοποιηθεί, θα υπάρξει απίστευτη ταλαιπωρία»!

L' Equipe: «Ο Ουνάς αρνήθηκε την πρόταση του Ολυμπιακού - Ήρθε τη νύχτα προσφορά από Κατάρ και πάει εκεί»