Αυτό το παιδί έχει το γκολ στο αίμα του!

Πετυχαίνοντας δύο στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Πανιώνιου, ο Κώστας Μήτρογλου νίκησε σχεδόν μόνος του τον Άρη (2-0) και δείχνει ικανός να κρατήσει τους «κυανέρυθρους» στην πρώτη κατηγορία.

Το σόου του νεαρού φορ, έδωσε τέλος σε μια απίστευτη παράδοση, με τον Πανιώνιο να φεύγει με το «διπλό» από την έδρα του Άρη μετά από πενήντα ολόκληρα χρόνια!

90+3' Τέλος της αναμέτρησης

90+2’ Κίτρινη κάρτα στον Μήτρογλου για τον τρόπο που πανηγύρισε.

90+1’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ, 2-0! Ο Μήτρογλου ξέφυγε εντυπωσιακά από τον Νέτο μέσα στην περιοχή και με δυνατό διαγώνιο σουτ διπλασίασε τα τέρματά του και «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του.

90' Κίτρινη κάρτα στον Αναστασόπουλο.

89’ Καλό σουτ του Νέτο από μακριά, ο Μάχο έδιωξε με υπερένταση την μπάλα σε κόρνερ.

84' Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Νέτο γέμισε με φάουλ στην περιοχή από αριστερά, ο Λαζαρίδης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάχο.

80' Αλλαγή για τον Άρη. Στη θέση του Τόχα ο Πορτίγια.

80' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Τσότσαλιτς ο Αναστασόπουλος.

76’ Πιέζει σε όλο το γήπεδο ο Άρης, αναγκάζει σε λάθη τους παίκτες του Πανιώνιου, αλλά δεν μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Λίγο μετά το τελευταίο σφύριγμα δείτε στο www.sport-fm.gr τα επίσημα στιγμιότυπα του παιχνιδιού σε συνεργασία με τη Nova.

68' Ο Πανιώνιος βγαίνει μπροστά με τον Ριέρα, ο Ισπανός σουτάρει από το ύψος της περιοχής, άουτ.

67’ Προχωράει στην δεύτερη αλλαγή ο Άρης. Ο Αραβίδης παίρνει την θέση του νεαρού Κατίδη.

66’ Κίτρινη κάρτα στον Σάμαρη, που έπεσε με δύναμη πάνω στον Κατίδη.

64’ Δυνατό σουτ του Τόχα και πάλι σε ετοιμότητα ο Μάχο διώχνει με γροθιές.

64' Ο Πανιώνιος πραγματοποιεί την δεύτερη αλλαγή του. Ο Σάμαρης περνάει στην θέση του Μπάλαμπαν.

58’ Πρώτη αλλαγή για τον Άρη. Ο Τσεσνάουσκις περνάει στην θέση του Καζναφέρη.

57' Ήρθε η ώρα για την πρώτη αλλαγή του Πανιώνιου. Ο Κουμορτζί αφήνει την θέση του στον Γουνδουλάκη.

54' Ο Γουνδουλάκης θα είναι η πρώτη αλλαγή του Πανιώνιου.

51’ Σέντρα του Νέτο από δεξιά πετάγεται στο πρώτο δοκάρι πιάνει την κεφαλιά ο Τσέζαρεκ, δεν βρίσκει στόχο.

46' Ξεκίνησε το β' ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

45+3' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Δύο λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

43’ Χάθηκε κι αυτή! Γέμισμα του Νέτο στην περιοχή, ο Τσέζαρεκ πάει για την κεφαλιά, διώχνει όπως-όπως ο Μάχο, η φάση συνεχίζεται με νέα κεφαλιά από τον Τόχα, αλλά ο Τσότσαλιτς διώχνει σωτήρια πάνω στην γραμμή!

42’ Επικίνδυνη προβολή του Τσότσαλιτς στον Λαζαρίδη, παρατηρείται με κίτρινη κάρτα ο παίκτης των «κυανέρυθρων».

40’ Η πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι, την βλέπει ο Κοντοές για καθυστερήσεις!

37’ Ξανά στην επίθεση οι παίκτες του Άρη, ο Νέτο σεντράρει στην περιοχή, ο Οριόλ δεν πιάνει καλά το σουτ, σπαταλά ακόμα μία ευκαιρία για τους γηπεδούχους…

31’ Άκαρπη η υπεροχή του Άρη, ο οποίος υπερτερεί στις τελικές προσπάθειες και έχει την κατοχή της μπάλας (67%-33%).

28’ Νέο κόρνερ για τον Άρη, ο Λαζαρίδης σηκώνεται πιο ψηλά απ’ όλους και παίρνει την κεφαλιά, λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι φεύγει η μπάλα.

23’ Μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά ο Χαβίτο και σουτάρει, σε ετοιμότητα ο Μάχο, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Αυστριακός.

19' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ, 1-0! Ο Γιόνσον κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, λάθος απομάκρυνση του Οριόλ η μπάλα φτάνει στα πόδια του Μήτρογλου και αυτός από κοντά την στέλνει στα δίχτυα της εστίας του Σηφάκη.

16' Ο Λαζαρίδης σηκώνεται και πιάνει την κεφαλιά, ο Μάχο εκτινάσσεται και διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

10' Επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο ο Οριόλ.

9’ Βγαίνει με φορείο έξω ο Ισπανός ώστε να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.

8’ Στην εξέλιξη της φάσης που προηγήθηκε, ο Οριόλ έπεσε άτσαλα στο χορτάρι δείχνοντας να έχει χτυπήσει στο δεξί πόδι.

7’ Κερδισμένο φάουλ για τον Άρη, το εκτελεί ο Νέτο γεμίζοντας στην περιοχή, περνάει σύριζα από το τέρμα, κανείς δεν μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

5’ Ατομική ενέργεια του Χαβίτο, αποφεύγει τον Κοντοέ και γυρίζει από τα δεξιά, επεμβαίνει σταθερά ο Μάχο.

2’ Ο Μίσελ προσπαθεί να αιφνιδιάσει, δοκιμάζει το πόδι του αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, πέφτει και διώχνει ο Μάχο!

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα οι παίκτες του Άρη.

17:16 Όλα έτοιμα να ξεκινήσει το παιχνίδι, φοβερή η ατμόσφαιρα που έχουν δημιουργήσει οι οπαδοί του Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Άρης (Έκτορ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Οριόλ, Τόχα (80' Πορτίγια), Τσέζαρεκ, Κατίδης (67' Αραβίδης), Φατί, Μίσελ, Καζναφέρης (58' Τσεσνάουσκις), Χαβίτο, Λαζαρίδης.

Στον πάγκο: Βελλίδης, Κουλουχέρης, Παπαζαχαρίας, Βανγκέλι.

Πανιώνιος (Τάκης Λεμονής): Μάχο, Γιόνσον, Κοντοές, Λάτκα, Σιόβας, Όμο, Τσότσαλιτς (80' Αναστασόπουλος), Κουμορτζί (57' Γουνδουλάκης), Ριέρα, Μήτρογλου, Μπάλαμπαν (64' Σάμαρης).

Στον πάγκο: Παναγόπουλος, Βαρό, Κούκετς, Σαλαλί.

Διαιτητής: Μάνταλος (Αθηνών)
Βοηθοί: Μπιτσίδης (Θράκης), Μαγιάννης (Άρτας)
Γήπεδο: «Κλεάνθης Βικελίδης»

Στον πρώτο γύρο…
Μερικές μέρες μετά το ιστορικό 1-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης στη Θεσσαλονίκη, ο Άρης «κατέβηκε» στην Νέα Σμύρνη για να αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο. Το rotation του Κούπερ (προχώρησε σε έξι αλλαγές στην ενδεκάδα) στοίχισε στους «κίτρινους», που ηττήθηκαν 1-0 από γκολ του Μπάλαμπαν στο 86’.

Μια ‘βδομάδα πριν…
-Ελλιπέστατος παρατάχθηκε ο Άρης απέναντι στον Παναθηναϊκό με συνέπεια να ηττηθεί με σκορ 1-0 (Νίνης στο 19’) στο ΟΑΚΑ. Στάθηκαν πολύ καλά οι «κίτρινοι» και στις καθυστερήσεις πήγαν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως ο Τζόρβας επενέβη σωτήρια στο επικίνδυνο σουτ του Χαβίτο.
-Η SKODA έφυγε με το «διπλό» από την Νέα Σμύρνη. Οι Ξανθιώτες επικράτησαν 2-0 χάρη στα γκολ των Κατόνγκο και Μπόατενγκ από το πρώτο ημίχρονο, «σφίγγοντας» την θηλιά στον λαιμό του Πανιώνιου.

Απουσιολόγιο…
Ανέτοιμοι είναι οι Κόκε, Πρίττας και Ρονάλντο για τον Άρη, με την ατυχία να χτυπάει την πόρτα του Μενδρινού, ο οποίος υπέστη θλάση στους προσαγωγούς στην τελευταία προπόνηση της ομάδας. «Κομπλέ» αλλά και ενισχυμένος με τον Μήτρογλου στην επίθεση ο Πανιώνιος.