Η Πόρτο, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο την ήττα της Μπενφίκα, μιας και έμεινε στο μηδέν στον αγώνα με την Ρίο Άβε, αν και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες. Παρ’ όλα αυτά, οι «δράκοι» κατάφεραν να ξεφύγουν με 4 βαθμούς από τους δεύτερους «αετούς». «Σαρωτική» η Μπελενέσες, «διέσυρε» με 5-0 την Πεναφιέλ, με χατ-τρικ του Χαμάντα. Η Μαρίτιμο, δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 3-0 της Λεϊρία, ενώ η Νασιονάλ, πέτυχε σπουδαία νίκη με 2-0 επί της Ζιλ Βιθέντε.

Στο ντέρμπι του Σαββάτου, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λίετσον, η Σπόρτινγκ «άλωσε» το «Ντα Λουζ», επικρατώντας με 3-1 της Μπενφίκα. Το παιχνίδι είχε φοβερό ρυθμό, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 27’, με πέναλτι του Σιμάο. Στην επανάληψη, τα «λιοντάρια» μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, και αφού πρώτα έφεραν το ματς στα ίσια στο 67ο λεπτό, με πέναλτι του Σα Πίντο, την «σκυτάλη» πήρε ο Λίετσον. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός, «χτύπησε» στο 73’ και στο 83’, και έδωσε ένα σπουδαίο «τρίποντο» στην ομάδα του, κρατώντας την «ζωντανή» στη «μάχη» του τίτλου.