Δεν μπορεί να συνέλθει η Μπράγκα. Η ομάδα του Ντομίνγκος Πασιένσια, αν και βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στην έδρα της Πάσος Φερέιρας για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Πορτογαλίας, κατάφερε να «τσιμπήσει» μόνο έναν πόντο από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση, καθώς οι μαχητικοί γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν (2-2).

Κακό ματς δίχως γκολ ανάμεσα σε Ναβάλ και Σετουμπάλ, έχασε την ευκαιρία να πετύχει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα η Ρίο Άβε, που παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στην Ακαδέμικα.

Την ευκαιρία να ξεπεράσει την «διαβολοεβδομάδα»- που περιελάμβανε την «σφαλιάρα» από την Άρσεναλ για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ (6-0) και την ήττα από την Πόρτο για το πρωτάθλημα- έχασε η Μπράγκα. Σε μια έδρα που γενικά έχει καλή παράδοση, η ομάδα του Πασιένσια προηγήθηκε με 2-0 στο β΄ημίχρονο, κατάφερε όμως μέσα σε είκοσι λεπτά να δεχτεί δύο γκολ και να φύγει απογοητευμένη από το γήπεδο.

Σε ένα χορταστικό ματς με πολλά γκολ, ισόπαλες με 2-2 αναδείχθηκαν Ρίο Άβε και Ακαδέμικα. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν το πρώτο «τρίποντο» για τη φετινή χρονιά, παρόλο που προηγήθηκαν δύο φορές και οι αντίπαλοί τους αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο για περίπου 50 λεπτά.

Τέλος σε ένα πολύ κακό ποιοτικά ματς, με λίγες φάσεις η Σετουμπάλ διατήρησε την παράδοση που την θέλει να μην χάνει τα τελευταία εννέα χρόνια στην έδρα της Ναβάλ με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0, αποτέλεσμα που δεν άφησε καμία από τις δύο ικανοποιημένες.