Χωρίς νικητή έληξε η φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στην Κέρκυρα και την κυπριακή ΠΑΕΕΚ Κερύνειας, καθώς οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Ο προπονητής της ομάδας Μπάμπης Τεννές έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές, θέλοντας να δοκιμάσει διάφορα σχήματα, τρεις περίπου εβδομάδες πριν την έναρξη της Super League.

H Κέρκυρα είχε την ευκαιρία από το πρώτο ημίχρονο να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Τσίγκας είδε τις δύο προσπάθειές του στο 6΄και στο 10’ να προσκρούουν στα δοκάρια της κυπριακής ομάδας.

Οι «Φαιάκες» πήραν το προβάδισμα στο 77’ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιεροκλή Στολτίδη, ενώ η ΠΑΕΕΚ Κερύνειας ισοφάρισε πέντε λεπτά πριν το τέλος με τον Πέρελιφ.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Κωνσταντόπουλος, Περνία(56΄ Μάμαλος), Μάρκοβιτς(56΄ Κοντοδήμος), Μαϊστόροβιτς(56΄ Βενέτης), Μακρυδημήτρης(75΄Καψαλόποδας), Παρασκευαίδης(61΄ Ιωάννου), Φλάβιο(46΄Μίχος), Λαμπρόπουλος(65΄ Βιόπουλος), Καλαντζής(68΄ Πατηνιώτης), Επστάιν(61΄ Στολτίδης), Τσίγκας(46΄ Μακρής).

Επιμέλεια: Διονύσης Καμπάς