Τα «λιοντάρια» μετά τα διοικητικά προβλήματα που αντιμετώπισαν μέσα στην εβδομάδα, ήρθαν ισόπαλα με 2 – 2 με τη Ζιλ Βιθέντε, και έμειναν αρκετά πίσω από την πρωτοπόρο Μπράγκα. Την ισοπαλία έδωσε στους «πράσινους» ο Λίετσον με γκολ που σημείωσε 90ο λεπτό.

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Πόρτο, που επιβλήθηκε εκτός έδρας της Νασιονάλ Μαδέιρα με 1-0. Το νικητήριο γκολ για τους "δράκους", που έβαλαν τέλος στο αήττητο σερί των γηπεδούχων, πέτυχε στο 42' ο Κουαρέσμα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ούγκο Αλμέιντα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φερέιρα, η Λεϊρία επικράτησε με 3-1 στην έδρα της Ακαντέμικα, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 8ο λεπτό. Η Μαρίτιμο πήρε πολύτιμη νίκη επί της Ναβάλ με 2-1, έχοντας πολύ καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο. Εξαιρετικό ματς πραγματοποιήθηκε μεταξύ της Πάκο Φερέιρα και της Πεναφιέλ, όπου αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2. Εντίνιο και Ντογιέ σημείωσαν από δύο γκολ για τις ομάδες τους, παίζοντας ουσιαστικά μόνοι τους. Σπουδαίο «τρίποντο» πήρε η Γκιμαράες επί της Σετουμπάλ με 1-0 εκτός έδρας, με σκόρερ τον Σαγκανόφσκι.