Όρθια έμεινε στο «Καμπ Νου» η Ίντερ και γνωρίζοντας «γλυκιά» ήττα με 1-0 από την Μπαρτσελόνα, πέρασε στον τελικό του Champions League.

Μια ακόμα αποθέωση της τακτικής του Μουρίνιο, με την ομάδα του να μην πτοείται από το έπαιζε από το 28’ με δέκα παίκτες (αποβολή του Μότα) και να βγαίνει στο τέλος ζωντανή από το «θρίλερ» που δημιούργησε το γκολ του Πικέ (85’).

Άργησαν να ξυπνήσουν οι Καταλανοί, που θύμισαν μόνο στα τελευταία λεπτά την ομάδα που στέφθηκε πέρυσι πρωταθλήτρια.

90'+4' Λήξη του αγώνα.

90'+3' Ο διαιτητής σφυρίζει φάουλ σε χέρι του Τουρέ και στην εξέλιξη της φάσης οι Καταλανοί σκοράρουν με τον Μπόγιαν. Ωστόσο, το γκολ -όπως είναι επόμενο- δεν μετράει

90' : Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

84' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ!: Κάθετη μπαλιά του Τσάβι στην πλάτη της άμυνας στον Πικέ, εκείνος απέφυγε Λούσιο και Σέζαρ και στην κενή εστία έγραψε το 1-0!

82': Σέντρα του Μέσι από αριστερά, ο Μπόγιαν έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως έστειλε την μπάλα μόλις άουτ!

81' - Αλλαγή για την Ίντερ: Ο Κόρντομπα στη θέση του Μιλίτο

67' - Αλλαγή για την Ίντερ: Ο Μουντάρι στη θέση του Σνάιντερ

65' - Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα: Ο Μπουσκέτς περνά εκτός αγωνιστικού χώρου και σε αυτόν περνάει ο Γιέφρεν

64' - Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα: Ο Μπόγιαν αντικαθιστά τον Ιμπραΐμοβιτς

55': "Φλύαρη" η Μπαρτσελόνα, εξακολουθεί να έχει κατοχή και πρωτοβουλία, ωστόσο δεν μπορεί να διασπάσει την υποδειγματική άμυνα των "νερατζούρι"

46': Έναρξη του β' μέρους

46' - Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα: Ο Μάξγουελ αντικατέστησε τον Μιλίτο

45'+2': Λήξη του ημιχρόνου

44': Ο Ιμπραΐμοβιτς εκτελεί το φάουλ με φοβερό ευθύβολο σουτ και στέλνει την μπάλα να περάσει δίπλα από το δεξί "Γ" του Σέζαρ

42' - Κίτρινη κάρτα για την Ίντερ: Ο Κίβου ανέτρεψε με δυνατό τάκλιν τον Μέσι, που εφορμούσε προς την περιοχή

39': Ο Άλβες "έστρωσε" στον Ιμπραΐμοβιτς μέσα στην περιοχή και δεξιά, ο Σουηδός σούταρε αμέσως, όμως ο Σάμουελ με σωτήριο τάκλιν έδιωξε τον κίνδυνο

35' - Κίτρινη κάρτα για την Ίντερ: Ο Σέζαρ θεωρήθηκε ότι έκανε καθυστέρηση από τον Ντε Μπλέκερε και εισέπραξε την κίτρινη κάρτα

33': Καταπληκτική απόκρουση του Σέζαρ! Ο Μέσι κινήθηκε όμορφα έξω από την περιοχή, έπιασε το φαλτσαριστό πλασέ με το αριστερό και ανάγκασε τον Βραζιλιάνο γκολκίπερ να πεταχτεί στη δεξιά γωνία και να αποκρούσει με υπερένταση σε κόρνερ!

28' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΝΤΕΡ!: Σε μια διεκδίκηση με τον Πέδρο, ο Μότα βρήκε με το χέρι τον αντίπαλο του στο πρόσωπο και ο Ντε Μπλέκερε του έδειξε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια!

27' - Κίτρινη κάρτα για την Μπαρτσελόνα: Ο Πέδρο έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου

21': Ωραία χαμηλή σέντρα του Άλβες από δεξιά, ο Πέδρο πιάνει το σουτ στην κίνηση και στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι

19': Βαθιά μπαλιά από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Τσάβι πασάρει με το κεφάλι στον Μέσι, όμως ο Κίβου παρεμβαίνει και κόβει την τελευταία στιγμή τον Αργεντινό

12': Μετά την εκτέλεση του φάουλ στην περιοχή της Ίντερ, ο Ιμπραΐμοβιτς διεκδίκησε την μπάλα στον αέρα από τους αμυντικούς των "νερατζούρι" και η σκισμένη φανέλα του μετά το τέλος της φάσης προκάλεσε διαμαρτυρίες των Καταλανών για πέναλτι

11' - Κίτρινη κάρτα για την Ίντερ: Ο Μότα ανέκοψε με δυνατό τάκλιν τον Ιμπραΐμοβιτς

9': Δυνατά έχει μπει στο παιχνίδι η Μπαρτσελόνα, που προσπαθεί να κλείσει την Ίντερ στα καρέ της

3': Πρώτο σουτ του αγώνα από την Μπαρτσελόνα. Το έκανε ο Πέδρο, αφού κινήθηκε πρώτα ωραία από αριστερά, όμως η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι του Σέζαρ

1': Έναρξη του αγώνα

*Αλλαγή της τελευταίας στιγμής από τον Ζοσέ Μουρίνιο, που ενώ είχε συμπεριλάβει στην αρχική ενδεκάδα τον Πάντεφ, αποφάσισε τελικά να ξεκινήσει στη θέση του τον Κίβου

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Άλβες, Πικέ, Μιλίτο, Τουρέ, Τσάβι, Κεϊτά, Μπουσκέτς, Πέδρο, Μέσι, Ιμπραΐμοβιτς

Στον πάγκο: Πίντο, Μάρκες, Μάξγουελ, Τιάγκο, Γιέφρεν, Μπόγιαν, Ανρί

ΙΝΤΕΡ (Ζοσέ Μουρίνιο): Σέζαρ, Μαϊκόν, Λούσιο, Σάμουελ, Ζανέτι, Καμπιάσο, Μότα, Σνάιντερ, Ετό, Κίβου, Μιλίτο

Στον πάγκο: Τόλντο, Κόρντομπα, Ματεράτσι, Πάντεφ, Μαριγκά, Μουντάρι, Μπαλοτέλι

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φρανκ Ντε Μπλέκερε (Βέλγιο)
ΓΗΠΕΔΟ: «Καμπ Νου»