Την πρόκριση της για πρώτη φορά μετά το 1986 σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, πανηγυρίζει η Αλγερία, η οποία σε αγώνα μπαράζ που έγινε στο Σουδάν, επικράτησε της Αιγύπτου με σκορ 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 40’ ο Γιαχία, σε ένα παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες.

Ο Αλγερινός αμυντικός κατάφερε να πετύχει ένα φοβερό γκολ, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, πιάνοντας ένα εξαιρετικό μονοκόμματο σουτ, μετά από σέντρα του Ζιανί. Στη συνέχεια, η Αίγυπτος πίεσε την αντίπαλό της και στο δεύτερο μέρος έκανε αρκετές φάσεις, χωρίς ωστόσο να φτάσει στην ισοφάριση.

Ο αγώνας έγινε κάτω από «δρακόντεια» μέτρα ασφαλείας, μετά τα επεισόδια στο προηγούμενο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων στο Κάιρο. Είναι χαρακτηριστικό ότι περίπου 15.000 αστυνομικοί περιφρουρούσαν τους 35.000 οπαδούς των δύο εθνικών ομάδων που βρίσκονταν στις κερκίδες.