Με νίκες προχώρησαν Ρωσία και Φινλανδία στον 4ο όμιλο για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι Ρώσοι δεν αντιμετώπισαν πρόβλήματα απέναντι στο αδύναμο Λιχτενστάιν και νίκησαν εύκολα 3-0 (17’ Μπερεζούτσκι, 39’ πεν., 45’πεν. Παβλιουτσένκο). Αντίθετα οι Φινλανδοί ίδρωσαν για να φύγουν νικητές από το Αζερμπαιτζάν με 1-2 (49’ Μαμάντοφ – 74’ Χέικινεν, 86’ Πάσανεν. Πλέον η Ρωσία πλησίασε σε απόσταση αναπνοής την πρωτοπόρο Γερμανία, ενώ η Φινλανδία έμεινε στην τρίτη θέση.

Στον έναν βαθμό έφτασε τη Γερμανία, η Ρωσία μετά τη νίκη, με σκορ 3 - 0, που πέτυχε επί του Λιχτενστάιν. Η ομάδα του Χίντινγκ επικράτησε εύκολα της ουραγού του 4ου ομίλου και πλεόν ελπίζει σε στραβοπάτημα των "πάντσερ", για να μπορέσει να πάρει αυτή την απευθείας πρόκριση στα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής. Μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων ο Ρομάν Παβλιουτσένκο, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ (με πέναλτι) στο 39' και το 45'. Το σκορ του αγώνα άνοιξε ο Μπερεζούτσκι στο 17'.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Φινλανδία αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες μέχρι να κάμψει την αντίσταση του Αζερμπαϊτζάν στο Μπακού με 2-1. Οι Αζέροι πήραν την πρωτοπορία στο σκορ στο 49’ με τέρμα που σημείωσε ο Μαμάντοφ, όμως δεν κατάφεραν να γευτούν τη χαρά της νίκης αφού οι Φινλανδοί στα τελευταία λεπτά έφεραν τα πάνω-κάτω. Αρχικά, ισοφάρισαν με τον Χέικινεν στο 74’ και πήραν την πολύτιμη νίκη τέσσερα λεπτά πριν το τέλος με γκολ του Πάσανεν.