Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επικράτησε της Μπενφίκα με 3-2 στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» για τη 19η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος φτάνοντάς τη στη δεύτερη θέση με 37 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την πρωτοπόρο Πόρτο.

Το σκορ άνοιξε ο Λιέντσον μόλις στο 11’, αλλά στο 37’ ο Σουάζο κέρδισε πέναλτι από τον Πόλγκα και ο Ρέγες ισοφάρισε. Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ντερλέι που στο 27’ αντικατέστησε τον τραυματία Ποστίγκα έδωσε ξανά προβάδισμα στα «λιοντάρια» και στο 87’ ο Λιέντσον με το δεύτερο προσωπικό του γκολ «καθάρισε» το ματς. Οι «αετοί», με τους οποίους ο Κώστας Κατσουράνης έπαιξε σε όλο το ματς, απλώς μείωσαν στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Καρντόσο.

Οι συνθέσεις:

Σπόρτινγκ: Τιάγκο, Πέδρο Σίλβα, Καρίτσο, Πόλγκα, Γκρίμι, Ιζμαΐλοφ (92’ Τονέλ), Ρόσεμπακ, Μουτίνιο, Βούκτσεβιτς (74’ Περεϊρίνια), Ποστίγκα (27’ Ντερλέι), Λιέντσον.

Μπενφίκα: Μορέιρα, Μάξι Περέιρα, Λουιζάο, Σίντνεϊ, Νταβίντ Λουίς, Ρούμπεν Αμορίμ (79’ Νούνο Γκόμες), Κατσουράνης, Γέμπντα (58’ Ντι Μαρία), Ρέγες, Αϊμάρ, Σουάζο (66’ Καρντόσο).