Ο Νικ Καλάθης έκανε ό,τι μπορούσε, αλλά οι Florida Gators ηττήθηκαν με 79-63 από το Tennessee. Ο 19χρονος ομογενής γκαρντ φορτώθηκε με δύο φάουλ στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα και είδε το μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου από τον πάγκο, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να ξεφύγουν με 39-22. Ο διεθνής άσος τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 4/5 βολές), 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και 4 φάουλ σε 28 λεπτά συμμετοχής. Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα σε 22 αγώνες για τους Gators.

«Δεν νομίζω ότι ήταν φάουλ. Όμως αυτή ήταν η απόφαση του διαιτητή. Πρέπει να τη σεβαστείς και να συνεχίσεις να παίζεις», δήλωσε ο Καλάθης, ενώ ο προπονητής του, Μπίλι Ντόνοβαν, ανέφερε: «Του είπα να προσέχει μετά το πρώτο του φάουλ, αλλά έβαλε τον εαυτό του σε θέση ώστε να του καταλογιστεί και δεύτερο φάουλ».