Το σκηνικό ήταν ιδανικό. Η Μπενφίκα προηγείτο με 2-1 και ο Κώστας Κατσουράνης είχε συνδυάσει την 100η επίσημη εμφάνισή του με γκολ, ενώ οι «αετοί» ήταν έτοιμοι να σκαρφαλώσουν στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Όμως στο 91’ το «Ντα Λουζ» πάγωσε, καθώς ο Άντερσον ισοφάρισε για τη Σετούμπαλ στο τελικό 2-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λάιονελ στο 35’, αλλά στο 48’ ο Έλληνας άσος στην επαναφορά μετά από προσπάθεια του Σουάζο ισοφάρισε. Ο φορ από την Ονδούρα έντεκα λεπτά μετά πέτυχε το 2-1 για το συγκρότημα του Κίκε Φλόρες, αλλά ήρθε το «έμφραγμα» στις καθυστερήσεις με «ψαλιδάκι» έξω από την περιοχή! Η Μπενφίκα έχασε την ευκαιρία να σκαρφαλώσει μόνη πρώτη στην κορυφή και παρέμεινε δεύτερη, με 22 βαθμούς, έναν λιγότερο από την πρωτοπόρο Λεϊσόες.

Δείτε το απίστευτο γκολ της Σετούμπαλ

Ανεβαίνει η Πόρτο

Μετά τις τελευταίες εξαιρετικές εμφανίσεις της στο Champions League κόντρα σε Διναμό Κιέβου και Φενέρμπαχτσε που τις χάρισαν ισάριθμες νίκες και την πρόκριση στους «16» του θεσμού, η Πόρτο δείχνει να ανακάμπτει και στο πορτογαλικό πρωτάθλημα. Οι «δράκοι» έστω και δύσκολα πέτυχαν τη δεύτερη συνεχή τους νίκη (σ.σ. είχε προηγηθεί αυτή με 2-0 επί της Γκιμαράες) στο Ντραγκάο αυτή τη φορά επί της Ακαντέμικα με 2-1 σε αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική και πλέον βρίσκονται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας μαζί με την Νασιονάλ, έχοντας παράλληλα έναν αγώνα λιγότερο. Τα τέρματα για την ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα πέτυχαν οι Ροντρίγκεζ (24΄) και Μεϊρέλες (50΄), ενώ ο Κρις είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 36΄ για τους φιλοξενούμενους που αγωνίζονταν και με 10 παίκτες απ’ το 63΄ εξ’ αιτίας της αποβολής του Σουγκού.