Ένας αθλητής φαινόμενο έδωσε για ακόμη μία φορά τη δική του «πινελιά» στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Ο Γιουσέιν Μπολτ έδειξε και πάλι πως το… τρέξιμο είναι για τους απλούς θνητούς… Ο Τζαμαϊκανός σπρίντερ, με χρόνο 19.30, «πέταξε» στον τελικό των 200μ., κατέκτησε, εκ νέου, με άνεση το χρυσό μετάλλιο και έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ του πολύ σπουδαίου, Μάικλ Τζόνσον (19.32 το 1996)!

Ο 21χρονος Τζαμαϊκανός έγινε ο πρώτος αθλητής στην ιστορία της διοργάνωσης που ανεβαίνει στο πρώτο σκαλί του βάθρου, στα 100μ και τα 200μ, έχοντας καταρρίψει και στις δύο κατηγορίες τα παγκόσμια ρεκόρ! Παράλληλα, έγινε ο δεύτερος αθλητής που παίρνει χρυσό μετάλλιο και στις δύο αποστάσεις, στους ίδιους Ολυμπιακούς Αγώνες, μετά τον Αμερικανό, Καρλ Λιούις, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1984, στο Λος Αντζελες. Δεύτερος ήταν ο Μαρτίνα από τις Ολλανδικές Αντίλλες. Στην τρίτη θέση είχαμε περίεργα πράγματα. Ενω αρχικά την κατέκτησε ο Αμερικανός Ουάλας Σπίρμον, "χάλκινος" παγκόσμιος πρωταθλητής στην Οζάκα, στη συνέχεια ακυρώθηκε, επειδή πάτησε στη διαχωριστική γραμμή των διαδρόμων. Ετσι, το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στα χέρια του συμπατριώτη του, Σον Κρόφορντ, που είχε τερματίσει στην τέταρτη θέση.