Η Λιθουανία συνέτριψε με 94-68 την Κίνα και εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ ανδρών, όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία την προσεχή Παρασκευή. Μετά από 18 λεπτά αμφίρροπου ματς (32-28 στο 18’) οι Λιθουανοί άρχισαν να ξεμακραίνουν στο σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο με 41-30. Ο Γιόνας Καζλάουσκας παρά τα όσα δοκίμασε δεν κατάφερε να οδηγήσει τους οικοδεσπότες στην υπέρβαση απέναντι στην πατρίδα του και η ψαλίδα άνοιγε συνεχώς φτάνοντας με τη λήξη του αγώνα στη μέγιστη τιμή της (+26).Κορυφαίος του αγώνα για τους νικητές ήταν ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 23 πόντους (5/6 τρίποντα) και 6 ασίστ, ενώ από τους Ασιάτες, που είχαν μόλις 4/21 τρίποντα, ο Γιάο Μινγκ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ προσπάθησε περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 22-13, 29-23, 24-15

Λιθουανία (Μπουτάουτας): Γιασικεβίτσιους 23, Σισκάουσκας 15, Καουκένας 9, Λουκάουσκις, Γιαβτόκας 6, Κ.Λαβρίνοβιτς 6, Ντ.Λαβρίνοβιτς, Πετραβίτσιους 2, Γιασάιτις 12, Κλέιζα 15, Μασιούλις 6, Πρεκεβίτσιους.

Κίνα (Καζλάουσκας): Γιάο Μινγκ 19, Λιού 10, Σουν 6, Ντου 9, Λι 2, Γι 11, Ζίζι Γουάνγκ 4, Ζου 7, Λέι Γουάνγκ, Τσεν, Ζανγκ, Σίπενγκ Γουάνγκ.