Πάλεψε στα ίσα ο Παναγιώτης Γκιώνης τον Τσακ Κο Λάι από το Χονγκ Κόνγκ, όμως γνώρισε την ήττα με 4-3 και τον αποκλεισμό από την συνέχεια του απλού στο πινγκ πονγκ. Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό για τον Έλληνα αθλητή χάνοντας το πρώτο σετ με 11-5. Πήρε το δεύτερο με 11-7, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Κο Λάι ανέκτησε το προβάδισμα στα σετ, το οποίο και διατήρησε παίρνοντας την πρόκριση.

Τα σετ: 11-5, 7-11, 11-4, 10-12, 11-8, 4-11, 11-4

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ασιάτης πρωταθλητής τόνισε πως: "Ήμουν λίγο "σφιγμένος" σήμερα, εξαιτίας, κυρίως, του ομαδικού, όπου καταβάλλαμε μεγάλη προσπάθεια με τον συναθλητή μου, για να μπορέσουμε να διακριθούμε. Αυτό μας επηρέασε. Δεν είχα την αυτοπεποίθηση και την αποφασιστικότητα που χρειαζόταν για να μπορέσω να φτάσω σε μία, πιο άνετη, νίκη. Και αυτό λίγο έλειψε να μου στοιχίσει. Στο τελευταίο σετ, ο προπονητής μου είπε ότι πρέπει να αλλάξω το σερβίς μου. Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω ένα πλάγιο σπιν, το οποίο δυσκόλεψε τον αντίπαλό μου, αφού η μπάλα κατέληγε στη γωνία. Ο αντίπαλός μου δεν μπορούσε να πετύχει την επαναφορά, με αποτέλεσμα η τακτική αυτή, να αποδειχθεί πολύ έξυπνη και να κερδίσω".