Δια περιπάτου πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου η Νιγηρία, αφού νίκησε το Βέλγιο με 4-1 και πλέον περιμένει τον αντίπαλο της, που θα προκύψει από τον άλλο ημιτελικό ανάμεσα σε Βραζιλία και Αργεντινή.

Το σκορ για τους Νιγηριανούς άνοιξε στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αντεφέμι, μετά από πολιορκία στην εστία του Μπάιλι. Το Βέλγιο, το οποίο είχε καταπονηθεί πολύ από το παιχνίδι με την Ιταλία, προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι παίκτες της Νιγηρίας κέρδιζαν όλες τις προσωπικές μάχες στον αγωνιστικό χώρο και έδειχναν πολύ πιο φρέσκοι. Το 2-0 έγινε από τον Οκμπούκε σε μία φάση που η άμυνα των Βέλγων πιάστηκε στον ύπνο νομίζοντας ότι ο παίκτης είναι οφσάιντ. Το 3-0 έκανε 13 λεπτά αργότερα και πάλι ο Οκμπούκε. Το τελικό χτύπημα στο Βέλγιο το έδωσε στο 78ο λεπτό ο Οκόνκο με μακρινό σουτ. Το μόνο που κατάφερε να κάνει το Βέλγιο ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 88’ με τον Σίμαν που είχε περάσει ως αλλαγή.

Νιγηρία: Βενζέκιν, Οκόνκο, Απάμ, Αντελέγε, Αντεφέμι, Καϊτά, Φέμι (Ανικέμπε 57'), Ογκμπούκε (Προμισέ 73'), Ομπινά, Οκορόνκο (Έκπο 46'), Οντεμβίκε

Βέλγιο: Μπάιλι, Ντε Ρουφέρ, Προκονιόλι, Σιμαές (Σίμαν 75'), Άρουν, Ντε Μούλ, Φάντεν Μπόρε, Μάρτενς (Οφόε 63'), Βερτχόγκεν, Μιράλας (Μούλεμο 75'), Ντεμπελέ