Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Περικλής Ιακωβάκης ήταν όγδοος και τελευταίος στον τελικό των 400μ. με εμπόδια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Ο 29χρονος Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε αρκετά καλά στην κούρσα του, αλλά στη συνέχεια έχασε έδαφος και στα τελευταία μέτρα κατέθεσε τα όπλα λόγω ενός τραυματισμού κάνοντας μόλις 49.96. Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αμερικανός Άντζελο Τέιλορ με 47.25. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Κέρον Κλέμεντ και το χάλκινο ο Μπερσόν Τζάκσον.

Μετά το τέλος της προσπάθειάς του, ο Πατρινός αθλητής είπε: «Το πρόβλημα που είχα στο δικέφαλο δεν μου επέτρεψε να έρθω στο 100% των δυνατοτήτων μου. Με ενοχλούσε και στο ζέσταμα και στο ένατο εμπόδιο είχα ένα μικρό τσίμπημα. Φοβήθηκα πάρα πολύ και το άφησα εντελώς. Δεν είναι ωραία παρουσία αυτό, αλλά είχα πρόβλημα και ήθελα να το προφυλάξω για να μην έχω σοβαρή ζημιά. Το ότι είμαι εδώ, στον τελικό, είναι σημαντικό. Το τελευταίο 40ημερο ήταν πραγματικός εφιάλτης. Έκανα τις περισσότερες θεραπείες από οποιονδήποτε άλλο. Ευχαριστώ τους φυσιοθεραπευτές μου. Δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσω παρά τα όσα ακούστηκαν. Θέλω να είμαι στον τελικό και το 2012 στο Λονδίνο. Η παρουσία του ελληνικού στίβου είναι καλή. Είναι δύσκολες οι συνθήκες γιατί πολλά νέα παιδιά μπήκαν στη διαδικασία των Ολυμπιακών Αγώνων για πρώτη φορά».