Η Κίνα επικράτησε με 59-55 της Γερμανίας, εξασφάλισε την πρόκριση για τα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων θέτοντας εκτός συνέχειας τους αντιπάλους της και πλέον τη Δευτέρα θα διεκδικήσει στην αναμέτρηση απέναντι στην Ελλάδα την τρίτη θέση του πρώτου ομίλου. Ο νικητής του αγώνα αυτού θα αναμετρηθεί με την Αργεντινή (σίγουρα δεύτερη του πρώτου γκρουπ), ενώ ο ηττημένος με τη Λιθουανία (σίγουρα πρώτη στο πρώτο γκρουπ).

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, με την ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας να κυριαρχεί στην πρώτη και την τέταρτη περίοδο και αυτή του Ντιρκ Μπάουερμαν να «απαντά» και να μένει στο παιχνίδι ως το τέλος όντας καλύτερη στο δεύτερο και το τέταρτο δεκάλεπτο. Ένα έμμεσο κι ένα «κανονικό» τρίποντο του Ντιρκ Νοβίτσκι έφεραν τους Γερμανούς σε απόσταση ενός πόντους, 56-55, δύο λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο οι Κινέζοι ήταν ψύχραιμοι κι έφτασαν στη νίκη με 59-55. O Γιάο Μινγκ με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, ενώ ο Ντιρκ Νοβίτσκι είχε 24 πόντους και 17 ριμπάουντ για τη Γερμανία, που πήρε σκορ από μόλις πέντε παίκτες.

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 8-22, 20-8, 11-16, 12-16

Κίνα: Γιάο 25 (11 ριμπ.), Γιανλιάν 9 (11 ριμπ.). Λιού 6, Σουν 5, Ζου 2, Λι 2, Ζίζι Γουάνγκ 5, Σιπένγκ Γουάνγκ 3, Ντου 2, Τσεν.

Γερμανία: Νοβίτσκι 24 (17 ριμπ.), Ρόλερ 13, Κέιμαν 10 (12 ριμπ.), Χάμαν 6, Φέμερλινγκ 2, Γκριν, Γκάρετ, Βισότσκι, Γιάγκλα, Σούλτσε.