Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα ματς για τον δεύτερο όμιλο του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ ανδρών σημείωσε η Ισπανία επικρατώντας με 72-59 της Γερμανίας. Τα «πάντσερ» είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα μέχρι τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου (31-27), αλλά με ένα ξέσπασμα σε εκείνο το σημείο η ροή του αγώνα άλλαξε υπέρ των Ιβήρων. Ένα επί μέρους σκορ 28-8 μεταξύ δεύτερης και τρίτης περιόδου ήταν αρκετό για να κριθεί το ματς υπέρ της ομάδας του Αΐτο Ρενέσες και σε βάρος αυτής του Ντιρκ Μπάουερμαν, που γνώρισε δεύτερη συνεχή ήττα μετά από αυτή από την Ελλάδα.

Oι Καλντερόν και Μουμπρού με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Ισπανών, ενώ ο Χάμαν με 15 των Γερμανών. Ο Ντιρκ Νοβίτσκι έμεινε στους 11 με 5/15 σουτ και 4 λάθη, ενώ ο Κρις Κέιμαν είχε 10 ριμπάουντ και 8 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 36-39, 48-59, 59-72

Γερμανία: Χάμαν 15, Νοβίτσκι 11, Γκριν 9, Κέιμαν 8, Γιάγκλα 5, Ρόλερ 3, Φέμερλινγκ 2, Βισότσκι 2, Γκάρετ 2, Σούλτσε 2.

Ισπανία: Καλντερόν 15, Μουμπρού 14, Πάου Γκασόλ 13, Ρούμπιο 7, Μαρκ Γκασόλ 7, Γκαρμπαχόσα 6, Λόπεθ 3, Ρούντι 3, Ναβάρο 2, Ρέγες 2, Μπέρνι.