Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε η Ισπανία. Η ομάδα του Αΐτο Ρενέσες νίκησε με την ψυχή στο στόμα την Κίνα με 85-75 στην παράταση για τη δεύτερη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου των Ολυμπιακών Αγώνων. Η οικοδέσποινα είχε την πρωτοπορία στο σκορ από τη δεύτερη περίοδο μέχρι και τα τελευταία λεπτά, προηγούμενη μάλιστα μέχρι και με +15 (52-37) στην τρίτη περίοδο, αλλά και με +7 (68-61) στα 4:30 λεπτά πριν το τέλος. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές με τρίποντο του Ναβάρο ισοφάρισαν σε 70-70 2:16 για τη λήξη του κανονικού αγώνα και σε 72-72 με καλάθι του Μαρκ Γκασόλ 19’’ πριν το φινάλε. Ο Λιού έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση, αλλά ο Ρούμπιο στην τελευταία επίθεση αστόχησε σε δύσκολο λέι απ, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί μέτρησε η εμπειρία και η κλάση των Ισπανών, που έφτασαν στη νίκη με 85-75 διπλασιάζοντας τις επιτυχίες τους.

Ο Πάου Γκασόλ είχε 29 πόντους και 8 ριμπάουντ και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, ενώ το αντίπαλο δέος, ο Γιάο Μινγκ, έμεινε στους 11 πόντους (με 4/12 σουτ), ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ. Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας παρά την εξαιρετική της εμφάνιση υπέστη τη δεύτερη ήττα της μετά τη συντριβή της πρεμιέρας από τις ΗΠΑ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 28-17, 15-10, 11-25 (3-13 η παράταση)

Κίνα (Καζλάουσκας): Λιού 19, Ζου 15, Γουάνγκ Ζ. 15, Γιάο 11, Σουν 2, Γι 4, Λι 3, Γουάνγκ Σ. 3, Τσενγκ 3, Γουάνγκ Λ., Ντου, Ζανγκ.

Ισπανία (Ρενέσες): Πάου Γκασόλ 29, Ρέγες 10, Ρούντι Φερνάντεθ 21, Μαρκ Γκασόλ 8, Ναβάρο 8, Καλντερόν 2, Μουμπρού 2, Χιμένεθ 4, Ρούμπιο 1, Λόπεθ, Ροντρίγκεθ, Γκαρμπαχόσα.